שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם כח תשרי התשעח

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
מִצְוָה גְּדוֹלָה

הלכות בשמירת הלשון:
לשון הרע על ילד קטן

שאלות ותשובות

FAQ

חיפוש שאלה(חדש! גם משפטים ארוכים!)

חיפוש שאלה לפי מספר סידורי

הוסף שאלה

Add Question

להפיל את הילד או לא להפיל?

שירות לאומי - אחותי רוצה לעשות שירות לאומי בבית ספר לבנות מותר?

התשובות של הרב פשוט מדהימות !

אפשר לראות את הרשימה המעודכנת של מדור ביקשת קיבלת?

הרב תפרסם את השמות של מדור ביקשת קיבלת אני רוצה לבדוק אם זה רשם אותי

ביקשת קיבלת - הרב אני חייב לבדוק אם זה רשם אותי או לא

עמודים:
1


שאלות מומלצות לקריאה

HOT FAQ

עם מי כדאי להתחתן? הכרתי נערה פשוטה שחזרה בתשובה זה בסדר?


שאלה:

כבוד הרב רביד אשרייך על האתר הנפלא ועל השיעורים שאתה מעביר! בזכותך אני כבר לא פוגם ברית! ומחקתי את הפייס'! אשרייך! שתזכה לזכות את הרבים! ועכשיו לשאלה: ראיתי שבאחד מהשיעורים שלך הקראת קטע ממסכת פסחים דף מט' שם אמרה הגמרא שלא טוב להתחתן עם אישה פשוטה אלא רק עם בת של גדול הדור או בת של גבאי בית כנסת וכו'... אז אני שואל, האם מותר לי להתחתן עם אישה פשוטה שההורים שלה צדיקים פשוטים והיא יודעת הלכות? תודה כבוד הרב!

תשובה:

אחי היקר, אין דבר כזה אשה פשוטה, אי אפשר לקרוא לבת ישראל פשוטה, כל בת ישראל היא יהלום עצום, לא משנה באיזה מדרגה היא נמצאת, ברגע שהיא חוזרת בתשובה ומנקים את האבק שמסתיר את האור העצום של היהלום שנקרא: "בת מלך" הכל חוזר לקדמותו, לכן חשוב שתדע (ושכל מי שקורא את התגובה הזאת ידע) שכל נערה שחזרה בתשובה אביה הישיר הוא מלך מלכי המלכים ואין מתאימה יותר ממנה להקים בית קדוש ונאמן בישראל, אבל רצוי להתחתן עם בת סמינר, או בת מדרשה או עם בת מלך שקבעה עיתים לתורה (במדרשה אקסטרנית וכד') וקבלה כלים לזוגיות נכונה ולא עם בת שירות לאומי שלא קבלה כלים לזוגיות טובה , אלא אם כן היא עברה הדרכה ארוכה וקבעה עיתים לתורה בזמן השירות (אבל בת מדרשה עדיף כמובן)

אל תתפשר על פחות מבת מלך, אל תחפש "חפיפניקית" שחושבת שהיא יודעת הכל ואף אחד לא יכול לחדש לה, אחת שהולכת עם חצאיות עד הברך בלי גרביים וחולצות צמודות, חשוב שתדע שהאשה שתבחר תהיה אם ילדיך, אל תתפשר !!! יש מספיק חפיפניקים שישמחו לקבל את החפיפניקיות שמסתובבות ברחוב , או מעשנות נרגילות ורואות סרטים. מעשנות סיגריות , מסתובבות עם לבוש צמוד וכל היום שולחות מסרונים בפייסבוק, תהיה ירא שמים ותחפש נערה יראת שמים כדי לזכות בילדים יראי שמים ולא בילדי פייסבוק שילכו כל היום לטייל בקניון ולא ישמרו על קדושת העיניים שלהם !

לדעתי יש כמה מדרגות לנערות שחוזרות בתשובה.
1. דתיה מבית שלמדה במסגרת תורנית וקובעת עיתים לתורה על בסיס קבוע.
2. נערה שעשתה תשובה ולמדה במסגרת תורנית מעל שנתיים לפחות
2. נערה שעשתה תשובה ולמדה במסגרת תורנית מעל שנה לפחות
3. נערה שקבעה עיתים לתורה והייתה קשורה למסגרת לפחות שנה. 
4. נערה שקבעה עיתים לתורה בלי להיות קשורה למסגרת אבל עשתה תשובה.

האמת יש מי שיחלוק עלי ויאמר שנערה שעשתה תשובה עדיפה על דתיה מבית משום שדתיה מבית לא תמיד מתרגשת בעבודת ה' שלה כי המצוות הפכו אצלה להרגל, אך לנערה דתיה מבית יש טבעים מולדים רוחניים ונפש זכה וטהורה שלא נדבקה בהבלי העולם הזה (מילדותה ומשורש היווסדה) ולכן יש מי שאומר שלכתחילה כדאי ועדיף דתיה שבאה ממשפחה טובה ולזה רמזה הגמרא לעניו"ד.

אולם כיום כשכל כך הרבה בנות חוזרות בתשובה ומוסרות נפש עבור התורה הקדושה
כשכל כך הרבה נערות צעירות מתמודדות באופן יומיומי עם קשיים ובזיונות רק כדי להחזיק מעמד בקדושה ולזכות לעלות למדרשה, אין לי ספק קל שבקלים, שבת מלך שזכתה לעלות למדרשה לפחות לשנה שלימה, הרי שהיא בתו של ה' יתברך ואין ראויה יותר ממנה להקים עמה בית נאמן בישראל. (קטע נפלא לצפייה: "איך זוכים בבת מלך?")

שלח לחבר קריאה בניפרד

לפעמים זה מעצבן לשמור על צניעות ליד אחים שלי


שאלה:

הרב, אני לא מבינה. כל דבר שאני יעשה ימשוך את הגבר? אני הולכת ברחוב(בצניעות) תמיד יש את מי שיסתכל. אני יושבת (בצניעות כמובן) איכשהו יש מישהו שיסתכל עליי... מה זה? למה כל דבר שאני יעשה תמיד זה ימשוך את הגבר? חח. אני מודעת לכך שצריך להיות צנועה! אני צנועה... אבל עדיין.. זה לא מונע מהגברים להסתכל.. אם אני בבית וסתם שוכבת על הספה ואין איתי אף אחד בסלון אבל אם אני שומעת שאחי בא מהחדר אני ישר צריכה לקום ולשבת רגיל.. לפעמים זה מעצבן.. אני רוצה לנוח בכיף! למה ה' נתן לגבר יצר כל כך חזק? אם אישה תראה גבר ברחוב לא נראלי שהוא ימשוך יותר מידי את תשומת ליבה חח אלא אם כן הוא נראה טוב אבל המחשבה חולפת לה במהירות.. אני לא אומרת שזה רע שאישה היא מושכת.. אבל לפעמים זה נראה מוגזם מידיי המשיכה הזאת של הגבר לאישה...

תשובה:
בזכות אותה משיכה שעליה את מדברת העולם מתקיים, בנוגע לנוחות האישית שלך, אני מבין שזה קשה להתמודד עם העובדה שאת כל הזמן צריכה לשמור על צניעותך וקדושתך, אבל תחשבי על זה בצורה כזאת, אם בעלך היה יושב בבית עם מכנס קצר וחולצה צמודה (כי כך נוח לו) והוא ממש נראה טוב וחברות שלך באות לבקר אותך , האם היה נעים לך שבעלך יסתובב במחיצתן בחוסר צניעות? האם היה נעים לך לגלות ח"ו שאחת מחברותיך נכשלה עם בעלך רק בגלל שאת אפשרת לו לשבת איך שבא לו , להתנהג איך שבא לו ולעשות מה שבא לו בחברת חברותייך או אחיותייך? אני בטוח שזה לא היה משמח אותך, אבל אם תזכי לבעל ירא שמים אני משוכנע שהוא יתלבש כמו בן מלך ואפילו ישמור על קדושתו ולא ישב לפרלטט עם נשים שתביאי הבייתה , הוא יהיה צדיק גדול כל כך שהוא יעדיף שתישארי עם הבנות בסלון והוא ילמד בחדר לימוד או ילך לכולל. לעולם אל תחשבי רק על עצמך ! תמיד תנסי לצייר לעצמך מקרים אחרים שבהם הפינוק שלך היה עשוי לפגוע בך בצורה כזו או אחרת, זיכרי ! מה שלא היית רוצה שיעשו לך אל תעשי לאחרים, ככל שתקדשי את עצמך ותלכי בצניעות ולא יכשלו בך גברים , כך תזכי לבעל שיקדש את עצמו ולא ייכשל בנשים אחרות מידה כנגד מידה, הבחירה בידיים שלך, העולם הוא גלגל והנהגת ה' עמנו היא מידה כנגד מידה , בנוסף כדאי שתדעי שאת לא צריכה לשמור על צניעותך רק כשאח שלך מגיע , נערה יראת ה' צריכה לשמור על צניעותה תמיד שהרי "מלא כל הארץ כבודו" ה' יתברך נמצא בכל מקום, ככל שתהיי מקודשת יותר , התפילות שלך יהיו בעלות תוקף גדול יותר , משפיעות יותר , מקודשות יותר ראויות לעלות למקומות גבוהים יותר ולהשפיע הרבה יותר , גויה יכולה לעשות מה שבא לה , יהודיה היא דמות מיוחסת , היא נסיכה וכמו  שמלכה לא תשכב על הספה בצורה לא צנועה כשהשרים של המלך באיזור כי זה לא ראוי לאשה מכובדת לנהוג כך, כך את צריכה להרגיש תמיד "נסיכה" לפחות כך המלך מצפה שתרגישי , אם תזכי לכבד את עצמך תהיי מכובדת גם על אחרים , אל לא תכבדי את עצמך גם אחרים יזלזלו בכבודך אני מברך אותך שתזכי לשמור על צניעותך ובעתיד אני מבטיח לך שתגלי שיופייך נמדד בצניעותך , נערים חופשיים מלאי יצרים ואנדרנלין נמשכים לפריצות , נסיכים בני מלכים נמשכים למידות טובות ולצניעות , תחשבי על עצמך מה את רוצה למשוך? זבובים או נסיכים. בהצלחה.
שלח לחבר קריאה בניפרד

שמירת נגיעה - למה אסור לי לגעת בחברה שלי? שמירת נגיעה רק מרחיקה אותנו!


שאלה:

מדוע אסור לי לגעת בחברה שלי? הרי כל המטרה היא שאני והיא נתקרב ונתאהב ואיסור הנגיעה רק מונע זאת מאיתנו וגם מה הבעיה שהיא תטבול במקווה למרות שהיא רווקה? אני לא רוצה להיכשל עם חברה שלי סתם, חשוב לי לדעת למה אסור ! תודה רבה מראש על התגובה.

תשובה:
אחי היקר, אם היית חכם ונבון, אם היית לומד את הנושא לעומק, היית מבין שהנגיעה לא רק שאינה מקרבת ביניכם, ההיפך הוא הנכון, הנגיעה מרחיקה !!! ועבירה גוררת עבירה מתחילים בנגיעה אסורה פשוטה ואח"כ רוצים שהיא תטבול במקווה כדי להיכשל בעבירה, נו.. זו לא נראית לך עצת היצר הרע? אתה באמת חושב שכך תבטא את אהבתך לבת זוגך? בנגיעות אסורות? בפגם הברית? בניצול לא נכון של הקשר וניתוב הקשר לסיפוק התאווה הפרטית שלך? אתה יודע מה ההבדל בין בעל חיים לבן אדם? אצל בעלי החיים (שהולכים על ארבע) השכל, הלב והכבד באותו גובה, אין מי שיוביל. אבל אצל בני האדם (שעומד על שתיים) השכל ממוקם מעל כולם והוא זה שצריך להנהיג אם אתה "בן אדם" ולמרות שהשכל שלך גבוה מעל הלב (התאווה) והכבד (היצרים) אתה נותן לכבד (יצרים) להנהיג את גופך? זה רק מעיד שאתה לא מפעיל את השכל.

נכון שמבחינה גשמיות (פיזית) , נראה שהנגיעה מקרבת, בדיוק כמו שנראה שאכילת דברים מתוקים משמחת וטובה לגוף, אך לאורך זמן מגלים שדברי המתיקה מזיקים לגוף ולפעמים גורמים נזק בלתי הפיך, כך נגיעה רגעית נראית מתוקה ונעימה, אך בהמשך תגלה שכל נער ונערה שנחשפו לנגיעות אסורות בנערות שלהם, מתרגשים פחות מהמגע אחרי החתונה, הם מאבדים את הרגש, בדיוק כמו דבק סלוטייפ שמדביקים ומוציאים, ככל שנדביק ונסיר ונדביק ונסיר את אותו סרט דביק, הדבק ילך לאיבוד ולא יהיה לו כח להדביק בעתיד.  להבין את הקטע צפה בסרטון: "ודבק לבנו"

דוגמאות לנזק שהנגיעה גורמת לטווח הארוך.
א. אדם שעובד בפיצה 3 שנים , לא ישמח כשחברים שלו יזמינו אותו לצאת לאכול פיצה
ב. אדם שהתרגל לנסוע ברכבים הכי חדישים, לעולם לא יתרגש מרכב פשוט וזול
ג. אדם שיש לו בריכה בבית , לא מתרגש ללכת לבריכה כמו אדם שאין לו בריכה בבית
ד. כך אדם שנוגע בנשים לפני החתונה, לצערנו הרב הוא מאבד את הרגש אחרי החתונה
ה. רוב בני הנוער שנגעו לפני החתונה בנשים, מאבדים את הרגש רבים ומתגרשים אחרי
ו. בורא עולם הטביע מעין חוק בבריאה, אם אתה מתיר לעצמך לגעת בנשים כש

אם חפצה נפשך באמת להתקרב לבת זוגך, תתקרב אליה ולא לגוף שלה ! בת זוג אינה בעל חיים, בעל חיים מלטפים ומחבקים. עם בני אדם אפשר לתקשר בצורות נוספות הרבה יותר ערכיות ובריאות, נכונות וטובות. ברגע שאתה נוגע בבת הזוג שלך אתה כבר לא "אובייקטיבי" אינך יודע אם אתה אוהב אותה, או שמא אוהב את הגוף שלה, אתה מסונוור, הנגיעה שיבשה את יכולת השיפוט שלך ואתה הולך שולל אחר תאוות לבך, מהר מאוד אתה נסחף ומגיע למקומות אסורים. אם יש לך אפשרות להיוועץ באדם חכם, אין לי ספק שכל אדם חכם שתתייעץ עמו ישקף לך את מצבך העגום וילמד אותך שיש הבדל עצום בין האהבה שאתה חושב שהיא אהבה לבין אהבה רוחנית אמיתית.

אחי צר לי לשמוע שאתה מבלבל בין תאווה לאהבה ! אם אתה אוהב את חברה שלך אל תגע בה, תכבד אותה, תעריך אותה, תתאהב באישיות שלה ולא בגוף שלה, אמרו חז"ל קדש עצמך במותר לך, כרגע היא אסורה עליך, רק אחרי חתונה האשה הופכת להיות ברשות בעלה ואז היא מותרת לו , לפני החתונה זו לא אהבה אמיתית זו תאווה אחי. 

בעניין הטבילה במקווה, שום טבילה במקווה לא תועיל לה כל זמן שאינה נשואה, כך פסקו כל גדולי הדור, גבר שמקיים יחסים עם רוקה שטבלה במקווה, עובר על איסור כרת לא פחות חמור מקיום יחסים עם נערה שלא טבלה, הדבר היחיד שמכשיר אשה לקיום יחסים הם הנישואים, אשה היא דבר מקודש, מיוחד, מבורך, חבל שהרבה בני נוער מתייחסים לנשים כמו אל "כלים חד פעמיים" , ביהדות מלמדים אותנו שאשה היא מלכה, אשה היא נסיכה, היא בתו של מלך מלכי המלכים, לכן היא ראויה ליחס של בת מלך ולא ליחס מזלזל, אף מלך לא היה נותן את בתו לאדם פשוט ומאשר לה לקיים עמו יחסים בגלל טבילה במקווה, זו בושה וכלימה, אם אתה חושב שתצליח לקבל אישור מבורא עולם לקיים יחסים עם בתו ע"י טבילה בלבד, אתה טועה טעות חמורה ואם ח"ו עשית מעשה כזה אסור, סופך לשאת בתוצאות ! אבא שלה (מלכו של עולם) לא מקפיד מאוד ושומר מאוד על בנותיו אל תשחק באש, ה' משגיח על בנותיו בהשגחה צמודה !

אשאל אותך כמה שאלות ואשמח אם תענה לי עליהן.
א. היית מוכן שגברים אחרים יצאו עם אחותך ויגידו לה לטבול במקווה? כדי...
ב. אתה חושב שכדי שמישהו יתאהב באחותך הוא צריך לגעת בה לפני?
ג. מה יקרה אם לאחותך יהיו 40 חברים? כולם צריכים לגעת בה? לומר לה לטבול?
ד. אם אתה באמת אוהב את בן זוגך? למה אתה לא מכבד אותה לפחות כמו אחותך?

אשמח אם תצפה בקטעים הבאים.
א.  "מה קורה למי שלא יודע להתאפק?" , "איפוק 1" , "איפוק2"
ב. "ילד פייסבוק" , "טיפים לשמירת נגיעה"
ג. כל הקטעים על שמירת נגיעה - חשוב מאוד שתראה אותם אחי.

קטע לקריאה שאולי יפקח לך את העיניים ותלמד ממנו קצת חכמה. קרא את הקטע הבא: "לקריאת הקטע לחץ כאן" אם זה באמת חשוב לך ואתה לא מחפש להיות חפיפניק
שלח לחבר קריאה בניפרד

האם מותר לי ללכת לים בשבת או שזה חילול שבת?


שאלה:

שלום, אני בת 18 ואני כרגע מתחזקת, אני רוצה לשמור שבת אבל אני פשוט רגילה ללכת כל יום שבת לים וממש קשה לי בלי זה, אם אני הולכת לים בשבת ואני לא נוגעת לא בפלאפון ולא בכלום ואני גם יושבת בחוף לא מרובה אנשים אלא בחוף מבודד בוא נגיד, יושבים בו נשים וגברים אבל מעט, זה אפשרי שאני אלך לים ורק אשב על החול אך מבלי לחלל שבת?

תשובה:
אחותי היקרה, בראש ובראשונה אין לך מושג איך זה מרגש לקרוא כל יום על עוד יהודי ועוד יהודיה שמתקרבים לה' יתברך , הנוער פשוט מדהים אותי כל פעם מחדש בכוחות שלו וביכולות שלו , אתם פשוט מקסימים , בנוגע לשאלה ששאלת להלן תשובתי.

א. אם את הולכת לים ברגל אין כאן חילול שבת (כל זמן שזה בתחום שבת)
ב. אין שום היתר ללכת לחוף מעורב גם אם את רק יושבת שם. (אלא אם כן זה נפרד)
ג. תשתדלי לעשות כל מה שאת יכולה כדי להראות לה' שאת באמת משתדלת.

אני מבין שאת מאוד אוהבת את הים , אני יכול להבין אותך מאוד , הים מאוד מרגיע ונעים , אבל אני בטוח שאם תחפשי היטב תמצאי מקום נפרד שאין בו גברים, כך תוכלי ליהנות מהים ולא לעבור על ההלכה , לא חסרים מקומות כאלה , כמו כן ראוי ללכת לים בשעות שאין שם ערבוביה ופריצות מצד אחד , אך גם לא בשעות מאוחרות וחשוכות מצד שני , ה' יתברך לא רוצה שנסבול בשבת , להיפך הוא רוצה שנעסוק ברוחניות ונתן כוחות לנשמה כדי שנוכל לשרוד את השבוע הבא ולטעון מצברים לקראת ימות החול. אז אני בטוח שאם את רוצה להתרגש מעט ולהרגיש מעט רוחניות אין בדבר שום פסול , רק תשתדלי לעשות אותו בצורה טובה ונכונה ולא לעבור על שום הלכה , גם לא קטנטנה , כי כשאדם גונב סוכרייה מהמכולת גם אם זו סוכריה ממש קטנה זו עדיין נקראת גניבה , גם כשהולכים לים שיש בו ממש מעט גברים ונשים בערבוביה , זה עדין נחשב פריצות.
שלח לחבר קריאה בניפרד

רוצים להכיר לי בחור חילוני ואני מתלבטת


שאלה:

שלום, מהמשפחה רוצים להכיר לי בחור שלא שומר תורה ומצוות ואני שומרת שבת וצניעות וקצת תפילות פה ושם. אני כל הזמן חושבת על הצניעות בקיץ שאני הולכת בלבוש סגור עדיין ללא חצאית אבל לאט לאט. וידוע מה ילך בקיץ ויהיה לי קשה לשמור על צניעות כשאני יצא איתו הוא יפזול לצדדים. וגם יש דתיים שלא שומרים נגיעה ועל העיניים שלהם.. גם עליהם איפשר כבר לסמוך כבר קרה לי עם 2 דתיים. בדור הזה קשה לתת אמון בגבר! מה אני יעשהה???:(

תשובה:
אם על הדתיים אי אפשר לסמוך , את רוצה לסמוך על בחור שלא שומר תורה ומצוות? אחותי היקרה, הגמרא במסכת פסחים דף מט כותבת: "לעולם ימכור אדם את כל מה שיש לו וישא בת תלמיד חכם" אז אם כך הזהירו חכמים את הגברים שיזכו להתחתן עם בת של תלמיד חכם , אין לי ספק שגם את צריכה לעשות השתדלות עצומה כדי לזכות להתחתן עם בן תורה , כדי שתזכי שהילדים שלך בע"ה יהיו בני תורה ולא עמי ארצות
אל תתני ליצר הרע לבלבל אותך , כל הדיבורים האלה על דתיים שנכשלים בעיניים הם עצת היצר , הוא רוצה להראות לך שכולם פגומים וכולם אבודים אז מה זה משנה עם מי תתחתני , תעמדי איתנה ויציבה ותגידי לו , לא כולם כאלה , וגם אם רבים חללים הפילה ועצומים כל הרוגיה , אין ספק שאדם ירא שמים ישתדל בזה יותר מאדם שאינו ירא.

אבא טוב צריך להיות בעל מידות טובות.
חתונה זה לא משחק , אם כשקונים רכב , עושים בדיקות וחקירות , אז כשמחפשים בן זוג לחיים לא נברר? לא נחקור? לא נטרח? לא נתאמץ? לא נחפש אבא טוב לילדים שלנו? בעל מידות טובות? נאמן? נאמן לה'? נאמן לתורה? נאמן להלכה? נאמן לאשתו? הדרך היחידה של בת מלך לבדוק נאמנות אצל גבר, היא לבדוק נאמנות לבורא יתברך , אני לא אומר שאין חילונים נאמנים ח"ו , יש חילונים מקסימים , אבל אין לי ספק שבן תורה שכל חייו חונך לנאמנות לבורא יתברך אפילו בחדרי חדרים , ראוי להיות בן זוג נאמן.

לסיכום: יצר הרע שלך יגיד לך שעדיף להתחתן עם חילוני ישר מאשר עם דתי מושחת , יצר הטוב שלך יגיד , גם החילונים טובים וגם הדתיים טובים וזה נכון , אבל אני אומר לך שבהנחה שגם הדתי וגם החילוני באותה רמה מוסרית , לבחור דתי יש רמת מוסר רוחנית נוספת שאין לבחור החילוני , לשניהם יש מוסר אבל לדתי יש גם יראת שמים.
עכשיו תחליטי לבד מי יהיה נאמן יותר בימי הקיץ החמים , כשבבית יש מחשב , טלוויזיה , אינטרנט , פייסבוק , אירועים , חברים , חברות ,ידידים , מי ישמור יותר על עצמו? זה שחונך להיחשף להכל או זה שחונך לשמור על צביונו הרוחני? בהצלחה.

נ.ב - אין לי שום דבר נגד חילונים , רוב הגולשים שלי באתר הם חילונים , אני כאן כדי להפוך את אחים שלי החילונים הנפלאים בעלי המוסר ובעלי המידות הטובות , ליהלומים יראי שמים , היום יש עשרות אלפי דתיים שהיו חילונים בעבר שגולשים באורלנוער וזוכים לאור אמיתי , למשמעות אמיתית בחיים , הם זוכים לטעום טעם של אמת ! שבת שלום.

צפייה בקטעים הבאים תועיל לך מאוד:
.


שלח לחבר קריאה בניפרד

התגיירתי ואמא שלי נגד הדת ונגד החתונה !


שאלה:

שלום כבוד הרב, בשעה טובה עוד כמה חודשים אני מתחתנת עם תלמיד ישיבה. בחור מקסים מאוד. אך לצערי אמא שלי נגד היחסים בנינו, אני חזרתי בתשובה ואף התגיירתי וארוסי גם חזר בתשובה בגיל צעיר. לדעתי שנינו מאוד מתאימים , איך אימי לא מוכנה לקבל אותו, היא טוענת שאני לא אוהבת אותו בכלל והיא אמרה שהיא לא תבוא לחתונה. אני לא רוצה לעשות קרע במשפחה אבל גם לא לבטל את החתונה, מה לעשות?

תשובה:

אחותי היקרה, אשריך שזכית להתגייר ולהיות חלק מעם ישראל, אם תהיה לך מסירות נפש גדולה ולא תתרגשי מכל דבר אולי תזכי שבזכות אותה מסירות נפש צאצאיך יהיו כצאצאי רות המואביה , שכן עובד היה בנם של רות (המואביה) ובועז ועובד היה סבו של דוד המלך ע"ה. (דוד בן ישי בן עובד) "ובועז הוליד את עובד ועובד הוליד את ישי וישי הוליד את דוד (רות ד' כא',כב') אל תשכחי שגם רבי עקיבא היה בן גרים , בקיצור מזל טוב.

אחותי היקרה, להלן מספר נקודות שכדאי שתעייני בהם:
א) אני מאוד מקווה שאת יודעת מה ההבדל בין תאווה לאהבה
ב) בד"כ להורים יש אינטואיציה טובה , אבל אם הם סתם נגד חתן ירא ה' לא לשמוע.
ג) אמא לעולם תאהב את הבת שלה , גם אותך אמא שלך תמיד תאהב אל חשש
ד) אני לא מאמין שאמא שלך לא תבוא לחתונה שלך , זה מעשה קיצוני ובלתי הפיך
ה) כל זמן שתהיי יציבה ולא תראי להורים שלך חוסר בטחון, בסוף הם יקבלו אותו.

חשוב שתדעי: יצר הרע תמיד מתערב , במיוחד בכל מה שקשור לזוגיות ובמיוחד כשמתכננים לסגור, זה ידוע, כבר אמרה הגמרא במסכת שבת דף קל' עמוד א', שאין כתובה בלא תיגרה , "ליכא כתובה דלא רמו בה תגרה" , אין כתובה ללא מחלוקת, יצר הרע כל כך חזק , בלי תפילות ועמידה יציבה ואיתנה קשה מאוד להתמודד איתו , אני תמיד מסביר לתלמידים שלי ולחתנים שאני מדריך, שלא יתרגשו יתר על המידה מוויכוחים , לפני החתונה יהיו חילוקי דעות , אחרי החתונה תמיד יהיה מי שיתלונן על האוכל , היה חסר מלח , האורות סינוורו , המוזיקה הייתה קצת רועשת , השירים לא היו קשורים , החופה יכלה להיות יפה יותר , היה חסר קצת מקום לאורחים , היה קר באולם,  לקחו לכם הרבה כסף על המנה , לא צריך להתרגש זו דרך העולם , צריך פשוט להיות חזקים ויציבים להאמין באמיתות הדרך וזה הכל !

כשיודעים את האמת , אף אחד לא ישכנע אותנו אחרת , זו החתונה שלי ומי שרוצה לכבד אותי יבוא מי שלא רוצה לכבד אותי , שלא יכבד , אל חשש , אמא שלך לא תעשה מעצמה צחוק , היא לא תשים את עצמה ללעג וקלס בעיני כל כך הרבה אורחים , ואם כן זכותה , אל תתפשרי על פחות מבן תורה.

אני רוצה לספר לך שהדרכתי חתנים ואשתי הדריכה כלות שהיו רחוקים מתורה ומצוות וכולם תכננו לעשות חתונה מעורבת , אחרי כמה שיחות וחיזוקים חיוביים , ברוך ה' החתנים והכלות שעברו תחת ידינו , זכו להיות בעלי חכמה ושכל והם הבינו שזו האמת ובעזרת המון תפילות ומסירות נפש , לא רק שהחתונה הייתה בהפרדה , אפילו השמלה הלא צנועה הפכה להיות שמלה צנועה ויפה , הכל תלוי בגישה,באמונה ובאמת הפנימית של כל אחד ואחד , גם ההורים שלהם השתוללו ועשו שרירים , אבל בסוף כולם נרגעו חייכו ואיחלו מזל טוב , גם ככה יום יומיים אחרי כולם שוכחים הכל ורק הזוג נשאר עם החובות וכאבי הראש , אז...

עיון קל בתגובה הבאה יתן לך כוחות להתמודד עם קשיים: "להתחתן בהפרדה או לא?"

לסיכום: אני מציע שתעשי הדרכת כלות טובה ובעלך יעבור הדרכת חתנים טובה , תבקשי מרבנית טובה (שיודעת איך לגשת לבני אדם) לשוחח עם אמא אולי וויהי רצון שתזכי ללכת בצניעות ולשמור על קדושתך וצניעותך ב"ה, את מוזמנת ליצור קשר עם אשתי היא תעזור לך אם תרצי. ברוכה תהיי לה'.

שאלות ותשובות דומות בנושא:
א) המשפחה שלו לא רוצה אותי כי אני גיורת.
ב) למה נותנים לי תחושה שאני סוג ב'? בגלל שאני גיורת?
ג) שמעתי שגם אם גוי יתגייר הוא לעולם לא יהיה כמו יהודי אמיתי
ד) ניסיון של גיור והכשלה - יש לי חברה רוסיה שרוצה להתגייר
ה) איך לגלות לבן הזוג שלי שאמא שלי גויה? מה עלי לעשות?

שלח לחבר קריאה בניפרד

אחותי מתחתנת בחתונה מעורבת ואני מתה לרקוד בחתונה הזאת


שאלה:

אחותי בע"ה מתחתנת ואני לא יודעת מה לעשות עם עצמי לרקוד או לא לרקוד בחתונה וזאת חתונה של אחות לא של בת דודה או משהו כזה זה יותר קרוב קשה לי שלא לרקוד קשה לי שלא לשמח אותה ביום הכי מאושר שלה,להסתכל מהצד ולראות את כולם רוקדים ושמחים ואני לא יכולה לשמח אותה! כ"כ קשה לי! זה נשמע לי כל כך לא מציאותי אם אני לא ירקוד זה אוכל אותי בפנים אני לא מחזיקה מעמד! גם מה אני יגיד לאחותי?ואם היא לא תשכח לי את זה מה אני יעשה? ועוד בכלל אם אמא שלי תדע שאני לא ירקוד היא תהרוג אוותי זה ניסיון קשה מידי!

תשובה:
אחותי היקרה, כל כך כואב לי לשמוע שאחותך מתחתנת באירוע מעורב, אני מבין את המצב הלא נעים שאת נמצאת בו, אולם, עליך להבין שאני לא יכול להתיר למישהו לרקוד מעורב ח"ו. אם היית רוקדת ליד אחותך לבד ואחרים לא היו יכולים לראות מילא ! אבל כשכל הגברים מסביב רשאים לצפות בך זו כבר בעיה של הכשלת הרבים. וכך נכתב בהלכה: "הדבר פשוט וברור שלפי ההלכה אסור לרקוד ריקודים מעורבים בחתונה, אנשים ונשים יחד, [או מעגל של נשים ומעגל של גברים זה ליד זה], והעובר על זה גדול עוונו מנשוא. ואף המסתכלים בריקודים אלה לא ינקו מעוון, אף-על-פי שיש מצוה גדולה לשמח חתן וכלה, אין לעשות מצוה על ידי עבירה, וכל שכן עבירה חמורה כזו" ("ילקוט יוסף" חופה וקידושין - פי"ד, סע' י"ג, עמ' רסט - רעא. עיי"ש). כמו כן מובא שם שכל המסתכל באישה, אפילו באצבע קטנה של אישה, כיון שמסתכל בה ליהנוֹת, אפילו יש בידו תורה ומעשים טובים (כמשה רבינו) - לא ינקה מדינה של גיהנום. וזהו אפילו בהסתכלות בעלמא, וכל שכן בזה שהוא מרקד עימה, ועובר על זה בלאו של: 'לא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם אשר אתם זונים אחריהם' (במדבר ט"ו, ל"ט) ... וגם על מה שכתוב: 'ונשמרת מכל דבר רע' (דברים כ"ג, י') . ועל כולם, מצוי שעובר על ידי הריקוד גם על הלאו של 'לא תקרבו לגלות ערווה' (ויקרא י"ח, ו') ... והוא מאביזריהו דעריות שצריך ליהרג ולא לעבור עליהן, אוי ואבוי יהיה להעושים כן בשאט נפש.
 
בקיצור צדיקה, אני כתבתי לך מה שאני צריך לכתוב לך את שיקול הדעת תעשי בעצמך ! אני לא יכול להחליט בשביל, אני מבין את הקושי, אבל הלכה זו הלכה ! אם בחור שחזר בתשובה ממש אהב לאכול בעבר שלו חזיר ואח שלו פתח חנות ששם הוא מוכר חזיר, אני בטוח שההלכה לא תתיר לו לאכול בחנות של אח שלו חזיר כי זה אח שלו ! מקווה שהבנת את המסר ! בהצלחה.
שלח לחבר קריאה בניפרד
שאלות ותשובות נוספות

דווח על בעיה