ואיך
אומרים לא בלי לפגוע? תודה מראש. - רבניםנט" />

שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם Incorrect URL

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
סֵפֶר הַחִנּוּךְ

הלכות בשמירת הלשון:
להזכיר לחבירו עוול שעשו לו

טיפים לתקופת השידוכים - איך מתחילים?


שאלה:(03/11/2020)

שלום כבוד הרב, לאחרונה התחלתי לצאת לשידוכים.
ב"ה יש המון הצעות ואני ממש אשמח לקבל הדרכה. 
מה עלי לבדוק? מה אמור להדליק לי נורות אדומות?
איך יודעים שזה זה? האם את ההחלטה החשובה
ביותר מקבלים עם הרגש או עם השכל? ואיך
אומרים לא בלי לפגוע? תודה מראש.


תשובה:(הרב רביד נגר)

שלום וברכה. כיון שאני מניח שיש הרבה נשים שנמצאות במצב שלך וממש מתלבטות וזקוקות לעזרה והכוונה, אכתוב כאן תשובה שתועיל לכל הרווקים והרווקות שקוראים תוכן באתר שלנו. נקרא לה: "עשרת הדיברות למשתדך" למרות שאתן 12 טיפים חח, בכל מקרה בראש ובראשונה אני רוצה לומר שזה מרגש לשמוע שהתחלת לצאת לשידוכים. חשוב מאוד שתעשי השתדלות לבדוק את הדברים החשובים. (רשמתי לך אותם בנקודות) מצד שני מה שלא תלוי בך תלוי בתפילות. שיהיה בהצלחה.
...
נקודות חשובות מצד ההשתדלות.
...
א. שדכן. חשוב שהשליח יהיה נאמן. ומה שיוביל אותו הן המידות ולא המזומנים (שדכ"ן צדיק: ר"ת שלא כסדרן: "כי שבר דלתות נחשת" שדכן מקליפה ר"ת שקר דובר כסף נוטל)
(מגלגלים זכות ע"י זכאי) אברהם בחר בעבדו הנאמן אליעזר להיות שליח וה' הצליח דרכו
...
ב. רצון. חשוב שתרצו להתחתן, אם אתם לא רוצים להתחתן, אל תעשו לבן הזוג טובה, זה לא מרגיש נעים. אם אתם לא סגורים על עצמכם אל תצאו לשידוכים. פגיעה בכבוד הזולת עלולה להותיר משקעים אצל שני הצדדים. מצד שני אל תמשיכו בדייט רק בגלל שלא נעים לכם או בגלל שהצד השני משחק לכם ברגשות. אם לא תצאי איתי אני... 😊
...
ג. הכנה נכונה. הרבה פעמים אנחנו מתרגשים כל כך ומתלהבים לצאת ואז אנחנו יוצאים בלי לעשות הכנה מוקדמת ומתאכזבים. פעמים רבות בן הזוג שולל אותנו או שאנחנו שוללים אותו בגלל חיצוניות, או בגלל בעיה רפואית, רגשית, חברתית, כלכלית וכיוצב'. לכן חשוב מאוד להשקיע בבירור המקדים. לשאול ולקבל תשובות ברורות לגבי כל מה שחשוב לנו. לא להתבייש לשאול על מצב בריאותי, מצב נפשי, יציבות, מסגרת, השקפה, רקע תעסוקתי, יופי חיצוני (דברים שממש מפריעים לנו) לא להתבייש לומר מה מפריע לנו.
ולדאוג שלא יסתירו מכם שום דבר. הרבה פעמים נוכחנו לגלות שבחור טוען שהוא בן 27 ולאחר 2 פגישות את מגלה שהוא בן 31 וכיוצב'.
...
ד. בעיה בריאותית. אם לאחד הצדדים יש בעיה בריאותית, ראוי שיתפשר. הרבה פעמים אשה עם בעיה בריאותית התחתנה עם בחור רגיל ועם הזמן כשלבחור היו בקשות מסוימות זה לא היה מקובל עליה, גם ככה היא מרגישה שהיא עשתה לו טובה שהיא התחתנה איתו עם בעיה בריאותית אז עכשיו להתפשר שוב ושוב יהיה ממש קשה. לכן מלכתחילה ראוי שלא יהיו פערים בריאותיים בין בני הזוג.  פעמים רבות גם ראינו שאחד הצדדים הסתיר בעיה שהייתה לו וכשהדבר התגלה הזוגיות נקלעה למשבר ממש לא פשוט עד שהבית כמעט התפרק. אם יש לכם חרדות, אם אתם נוטלים כדורים, אם עברתם משבר מסויים שעלול להשפיע על העתיד שלכם, חשוב שתקבלו הדרכה מהרב, איך לדבר על זה, מתי לדבר על זה ואם בכלל יש צורך לדבר על זה. לא כל דבר צריך לספר. מצד שני לא כל דבר מותר להסתיר.
...
ה. מידות טובות. בנות כנען היו מקולקלות במידותיהן לכן השביע אברהם את אליעזר שלא יעיז לקחת ליצחק אשה מבנות כנען. גם רבקה זיהתה את הסכנה שבשידוך עם מידות מקולקלות: "קצתי מפני בנות חת, אם לוקח יעקב אשה מבנות חת כאלה מבנות הארץ, למה לי חיים". בנות חרן היו מקולקלות בדעותיהן, בנות כנען היו מקולקלות במידותיהן. עם דעות מקולקלות אפשר להתמודד. מידות מקולקלות קשה מאוד לתקן.
איך אפשר לבדוק אם יש לו מידות טובות? אם את מתכננת להיות האדם הקרוב אל לבו תבדקי איך הוא מתייחס לאנשים שהכי קרובים אליו, כך תדעי איך הוא יתייחס אליך.
נ.ב חשוב שתבדקו שהחתן לא קשור יתר על המידה לאמא שלו. זו גם יכולה להיות בעיה.
...
ו. אין מושלם. תתעוררו מהחלום ותהיו מציאותיים. לכל אחד מאיתנו יש חסרונות. חכ"ם ר"ת חצי כוס מלאה. תתמקדי בדברים הטובים ולא בדברים השליליים. לפעמים מרוב שמחפשים משפחה מושלמת, חיצוניות מושלמת, השכלה מושלמת, יראת שמים מושלמת, בסוף נשארים בלי כלום. תפסת מרובה לא תפסת. תעשו לעצמכם רשימה של 3 דברים שהם החשובים ביותר ואותם תבדקו. מידות טובות (לב טוב) יראת שמים (מסגרת טובה) משפחה טובה (הסתכל באחיה) וסימנך: "מים" מידות, יראה, משפחה.
זיכרו: שקר החן והבל היופי, אל תחפשי את דוגמן הבית של קאסטרו, ככל שבן הזוג יהיה נאה יותר יהיו לו ניסיונות קשים יותר וכבר אמרו חז"ל: "גדול הניסיון בעושר יותר מהניסיון בעוני" (מסילת ישרים)
...
ז. קביעות עיתים לתורה. אפשר להתפשר על הרבה דברים אבל על רוחניות אסור להתפשר. אם את רוצה להקים בית של תורה. תדאגי שבן הזוג יקבע עיתים לתורה. כל אחת ברמה שהיא מחפשת. יש אנשים שלומדים כל היום תורה, יש אברכי כולל ויש אנשים שעובדים ולומדים וקובעים עיתים לתורה. בלי תורה אין מידות.
אדם שלא יודע לסדר לעצמו סידרי עדיפויות ולפנות זמן לה' לא ידע לפנות זמן גם לאשתו.
...
ח. אינטראקציה ומציאת חן. חשוב מאוד שתהיה זרימה טובה בשיחה. (לא לקבל החלטה ע"ס פגישה ראשונה לצאת לפחות לשתי פגישות) אם אחרי 2 פגישות ולכל היותר 4 פגישות אין שום התקדמות ורצון להמשיך הלאה, אין טעם למרוח את הקשר.
אם כבר בפגישה הראשונה אתם מתלהבים יתר על המידה גם זו צריכה להיות נורת אזהרה: "אהבה ממבט ראשון עלולה להוביל לגט ממבט שני" (מילתא דבדיחותא) 😊
...
ט. לא לקחת פרוייקטים. לפעמים הרגש משתלט על השכל ואנחנו מסונוורים. במקרים כאלה, אנחנו נוטים לייחס לצד השני תכונות חיוביות ומתעלמים מהחסרונות. מהבדלים מנטליים מהשוני בגישה מפערים ברמה הדתית וכיוצב'. זיכרו! פערים לא טובים לזוגיות.
כמו כן הניסיון מוכיח שחרדי מבית ובעלת תשובה אין זיווגם עולה יפה. כדאי שהרקע וההשקפה יהיו פחות או יותר דומים. שני חרדים, או שני בעלי תשובה וכו'.
...
י. הבדלי גילאים. יש לבחון כל מקרה לגופו. בנות עם חסך בדמות אב בד"כ יחפשו גבר גדול ובוגר שישלים את פערי הילדות. אולם, ע"פ רוב ראוי לכתחילה שפערי הגילאים לא יעלו על 6 שנים ולכל היותר 10 שנים. ולמרות שאין איסור הלכתי יש המלצה ברורה בשו"ע שבחור לא ישא אשה מבוגרת מדיי וכן שאדם מבוגר לא ישא בחורה צעירה מדיי.
ולמרות שע"פ ההלכה אין שום איסור שגבר יתחתן עם אשה שגדולה ממנו. ע"פ הסוד, כיון שאשה היא סוד הדין והגבר הוא סוד רחמים, זיווג כזה עלול להיתקל בקשיים רבים בהמשך. לכן לכתחילה עדיף שלא, בדיעבד, אין בעיה שאי אפשר לפתור בכבוד ואהבה.
אגב, בזיווג שני (פרק ב') כיון שמדובר בגיל בוגר יותר מייחסים פחות חשיבות לפערים.
...
יא. שכל ורק אח"כ רגש. אחרי שמבחינה שכלית הצלחתם להסביר לעצמכם למה כדאי לכם להתחתן, רק אז צריכה לבוא ההשלמה הרגשית. את ההחלטה הסופית מקבלים בשילוב של שכל ורגש.
...
יב. איך לא להתייאש? אחים יקרים, הביטו סביבכם, כולם מתחתנים, כולם מקימים בתים, נכון שזה לא קל ונכון שלפעמים זה מייאש, אבל אם תדאגו לעטוף את עצמכם בסביבה טובה ותומכת ולא בסביבה מלחיצה ותובענית יהיה לכם קל לעבור את התקופה הזאת. אם בבית מלחיצים אותך ומייאשים אותך, תחפשי מסגרת בריאה ותעברי אליה. והכי חשוב, תמיד תשמעו שיעורים מחזקים, רב שיעודד ויתמוך ויברך וייעץ. איך אמר הסבא מנובהרדוק: "גדול כח החבורה להחליש הניסיון" אף פעם אל תהיו לבד. תמיד תזכרו שה' אתכם ואם תוכלו להתחבר לקבוצה טובה, לקהילה טובה, לרב טוב, למסגרת טובה של שיעורים, יהיה לכם הרבה יותר קל לעבור את התקופה. אף פעם אל תמעיטו בערככם. אף פעם אל תוציאו מהפה משפטים כגון: "אני אף פעם לא אתחתן", "אף אחד לא אוהב אותי" למה? כי מחשבה יוצרת מציאות. ברגע שתאמינו בעצמכם "ותדברו את זה", תראו איך הזיווג יגיע בהרף עין, בגמרא מובא שזיווג הוא אחד הדברים שבאים בפתע פתאום.
כל מה שצריך זה להאמין. ותזכרו תמיד, מה שאתם זה מה שתקבלו. אל תגזימו בדרישות שלכם כך לא תישברו ותתייאשו.
...
סיפור לסיום:
הייתה בחורה נפלאה שיצאה עם עשרות גברים (כמעט מאות) ובכל אחד מהם היא מצאה פגם אחר, אחד גבוה מדיי, אחד נמוך מדיי, אחד שמן מדיי, אחד שחיף, באחד היא לא אהבה את השיניים בשני היא לא אהבה את השיער, לזה יש אף עקום לשני יש אוזניים גדולות מדיי, פעם אמא שלו מתערבת יותר מדיי בזוגיות ופעם הוא ממש דומה לאבא שלו שזה מלחיץ, פעם הוא כעסן ופעם הוא לא מדייק באמת והכי מצחיק שפעם היא פסלה מישהו בגלל נקודת חן שלא מצאה חן בעיניה והיא תמיד, אבל תמיד אמרה שהיא לעולם לא תתחתן עם גרוש ולא עם בחור מהעדה ה...... אבל אז קרה משהו מדהים, עברו השנים ועם הזמן הבחורים התחילו לפסול אותה, על זה שאמא שלה מתערבת לה בחיים יותר מדיי, ועל זה שהשיניים שלה לא ישרות, אחד אמר לה שהיא נמוכה מדיי והשני אמר שהיא מלאה, השלישי לא אהב את הסימטריה של האף שלה והאחרון אמר שהאוזניים שלה בולטות מדיי, היה גם חצוף שאמר שהוא מחפש מישהי עם שיער חלק וזה מאוד מפריע לו. בקיצור, כל הפגמים שהיא מצאה באחרים נמצאו בה. ואתם יודעים מה הכי מצחיק? שאחרי כ"כ הרבה שנים היא התחילה לשבת בבית ולחשוב על בחורים שהיא יצאה איתם בעבר, אם רק הייתי יכולה לצאת איתו שוב, איך וויתרתי עליו? איך בחורה הרבה פחות מוכשרת ממני קיבלה אותו? איי איי איי, אתם מבינים? טוב לפחות היא התעוררה מהתרדמת, רק חבל שהיום היא בת 39
...
לסיכום
: הדרך הבטוחה ביותר למצוא את בן הזוג המתאים ביותר היא להרבות בתפילה
כשברא הקב"ה את העולם ברא אותו במידת הדין ושיתף את מידת הרחמים. כיון שתפילה היא מצד הרחמים אז היא פועלת רק מחצית מהדרך: "תפילה עושה מחצה".
ראש ישיבת לומז'א הגאון רבי י.מ. גורדון זצ"ל חידש ואמר, שתפילה עושה הכל, פשוט כיון שדרכו של אדם לבקש כפליים ממה שמגיע לו כמאמר חז"ל: "יש לו מנה רוצה מאתיים" אזי יקבל לפחות חצי. מובאת בספר "חסידים מספרים" עצה נפלאה בשם הגאון רבי אברהם מטריסק. ככל שאדם יתקדש יותר וילמד לבקש את הנצרך לו באמת, יהא מובטח שתפילתו תתקבל. משל למה הדבר דומה, משל לאדם שזכה בסכום כסף רב והחל לבזבז אותו על הא ועל דא, ובסוף כשהגיע הזמן והיה צריך להשקיע את כספו בדבר חשוב באמת, לא נשאר לו כסף כי בזבז את כל הונו על שטויות ותאוות. כך כשאדם יודע על מה להתפלל באמת, ולא מבזבז את תפילותיו על שטויות והבלים, זוכה לרכז את תפילתו בדבר החשוב באמת, אז התפילה פועלת וזוכה לקבל מבוקשו. משל נוסף הוא לחייל בצבא, יש המון חיילים בצבא, אבל אין הרבה צלפים. צלף מכוון ופוגע בול. צלף עושה מה שמאה חיילים לא מצליחים לעשות. מי נחשב צלף ביהדות? מי ששומר את צניעותו ולא מבזבז את כוחו. כאשר כוחו של אדם (צניעותו) זה אומר שיש לו יראת שמים
וכל אדם שיש בו יראת שמים דבריו נשמעים (ברכות ו:)
...
  
  
   
  
...
שלח לחבר
מדורג 0 מתוך 5, דרגו 0

דווח על בעיה