שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם כב שבט התשפ

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
חוֹבוֹת הַלְּבָבוֹת

הלכות בשמירת הלשון:
וידויים של פושעים

שאלות ותשובות

FAQ

חיפוש שאלה(חדש! גם משפטים ארוכים!)

חיפוש שאלה לפי מספר סידורי

הוסף שאלה

Add Question

:-) אבא שלי נגד דתיים וחרדים הוא בכלל נגד הדת מה עושים?

יש לי בעיה נפשית - מותר לי להתחתן?

בעיות חרדה - יצאתי עם בחור נקשרתי אליו אבל יש לו OCD

הילד שלנו נלקח מאיתנו לצערי גילינו שאשתו לוקה ב-OCD

אני סובל מ-OCD אשמח לעצה טובה

לחץ וחרדה - אני נשואה צעירה ויש לי חוסר בטחון עצמי עצום

כבוד האשה - למה אתם שונאים אותי ! למה אני טמאה???

גירושין - אישתי הגישה נגדי תלונה במשטרה ופתחה תיק ברבנות

איך מתמודדים עם אב קשוח שלא מוכן לדבר עם בנו?

עמודים:
1


שאלות מומלצות לקריאה

HOT FAQ

חושבים להתגרש? תחשבו שוב !


שאלה:

כבוד הרב זה מכתב שקראתי באתר שנקרא: "סרוגים" אשמח אם תפרסם אותו גם באתר שלך, אני מקווה שהוא יעזור לכל אותם זוגות שחושבים להתגרש. לא יאומן איך שטות קטנה יכולה להרוס חיים שלמים. כל מי שחושב להתגרש לא יודע איזה סבל מחכה לו אחר הגירושים.......

"ראיתי את המכתב של אחד הגברים שלוקח על עצמו הרבה 'רגשות אשמה', ומרגיש שהוא 'האשם' הבלעדי בגירושין שלו.אני לא מסכימה איתו. הוא לא צריך לקחת את כל נטל אחריות גירושין שהוא עבר על עצמו! אני כותבת לך את זה כאישה שחוותה גירושין קשים על בשרה. גם אם אותו גבר 'תרם' לא מעט למריבה, לצעקות, ולבלגן, אין דבר כזה 'רק צד אחד אשם בגירושין'.

אני לצערי כבר גרושה מספר שנים, מרגישה בודדה. לצערי, אני תקועה עם 5 ילדים מקסימים שאני אוהבת בכל מאודי, מרגישה תקועה, כי אין לי פרטנר לגדל אותם, אין לי פרטנר לחיים, אין לי פרטנר לחוויות, אין לי פרטנר לחיים הפשוטים של היום יום. אני מרטיבה כריות מדי לילה, הולכת לישון לבד (אם איזה ילד לא מתגנב למיטה),וקמה לבד, משוועת לחיבוק, משוועת לתשומת לב, לאהבה כפשוטה, לאהבה נורמלית בין גבר לאישה רוצה להעניק חום, תשומת לב, אהבה, אכפתיות, לבן זוג, לבעל שאין לי כעת.

קשה לי מאוד. קשה לי, אין לי עם מי לחלוק כאבים, חוויות, אין לי את מי לפנק, (חוץ מילדי.. ) אין לי למי לספר שהבן "שלנו" התחצף בבית הספר. אין לי למי לרוץ לאחר "אסיפת הורים" ולדווח שהילדה השתפרה בכיתה, שזה נובע מהמאמצים שלי, לקדם אותה. בבקשה, אני מבקשת שתפרסם את המכתב הזה, שנשים תדענה שזו לא גבורה גדולה להרוס ולרסק את מה שנבנה במשך שנים!<

נכון, הבעלים שלנו, לא כאלו מלאכים ובטח לא "צדיקים" גדולים! אבל… אבל אם לנו הנשים היה עוד מעט סבלנות ועוד טיפת הבנה אליהם, ואם הייתה לנו מעט חמלה עליהם, כן חמלה, והכלה אליהם כבני אדם, ואם היינו מלמדים עליהם יותר "זכות", ולא ישר מתנפלים עליהם, יתכן, והכל היה נגמר אחרת.

ובינינו… גם הבעלים הם אולי… עוד קצת "ילדים שלא גדלו"… אני באמת לא חושבת שהבעלים או הגברים בכלל הם אנשים רעים, פשוט, אנחנו לא יודעות לומר להם בצורה הראויה את מה שאנחנו חשות, את מה שאנחנו זקוקות, לא כל הבעלים יודעים, לא את כל הבעלים לימדו לתת לנו, את מה שאנחנו זקוקות. וכנראה שזה לא טבעי ומובן מאליו שהם צריכים להבין לבד, את מה שכואב ומציק לנו. אילו לא היינו כועסות או "מבקרות" אותם על כל צעד שלהם, וכל איחור שלהם, וכל עגבנייה רקובה שהם מביאים מ"הסופר", אנחנו ישר נופלות עליהם… ואם מדי פעם היינו גם יודעות להחמיא להם על הופעה נאה שלהם, על מילה טובה שהם סוף סוף אמרו לנו, או אם בטעות גם החמיאו והעריכו אותנו, אם היינו אומרים להם: "איזה כיף שאתה שם לב", או "טוב לי שאתה עוזר לי קצת…" אם היינו טיפה מתייחסות אליהם באותה צורה שאנחנו משוועות שיתייחסו אלינו, אני מאמינה, כלומר אני בטוחה שהייתי יכולה להציל את הנישואין שלי.

אני מדברת עם חברות, ולצערי רוב החברות שלי גרושות, כמה טיפשות היינו שערבבנו את בני המשפחה בכל צעד, ואיך דאגנו להשחיר את פניהם של הגברים בעיני המשפחה והחברים. כיום, אני מסתכלת בקנאה, על החיים החדשים שהוא פתח, לא מבינה מה הוא מצא באותה אישה שנראית פחות טוב ממני, ואולי משכילה פחות ממני... אבל כנראה שהגברים לא צריכים רק יופי או השכלה… הם רוצים איזה "אימא קטנה" שתדאג להם לחולצה מגוהצת, לחיוך כשהם נכנסים הביתה מהעבודה לארוחה חמה וטעימה.

ולא (רק) ל"קיטונות" של צרות ו"ביקורת" עוד לפני שהם חצו את סף הדלת… ואולי, אשתו החדשה של האקס שלי, אין לה את האינטליגנציה שלי, אבל… יש לה אינטליגנציה שחשובה בזוגיות וזו "האינטליגנציה הרגשית" בכל המובנים, שלצערי לי לא הייתה!

אני מבקשת שתפרסם את המכתב הזה, למרות אורכו… לפחות כך אני גם קצת משחררת מהלב מועקה שיושבת לי הרבה זמן על הלב. אם אחת מכל המאות שיש, כאן או האלפים אצלך בקבוצה… מספיק שתהיה אחת. רק אישה אחת שתקרא ותפנים ותלמד, את מה שאני לצערי לא למדתי, או למדתי… אבל כנראה מאוחר מדי ! והיה זה שכרי, ושכרך.תשובה:
וואו , מדהים.

זה באמת מכתב מרגש ונוגע ללב וחשוב שכל גבר וכל אשה יקראו אותו , צריך לקרוא גם התוודות של גבר שעבר משבר גירושים , אני בטוח שזה יהיה לא פחות מעניין , אם יש גבר שרוצה לשתף אותנו ברגשות שלו (בעילום שם כמובן) נשמח לשמוע מה אתם מרגישים... למרות שהאתר הזה נקרא: "אור-לנוער" כבר מזמן גולשים בו עשרות אם לא מאות אלפי גולשים צעירים , נערים , בחורים ומבוגרים , כנראה שהאור מופץ לכל בית ישראל בארץ ובעולם, חשוב לציין שהאתר פועל ללא מטרות רווח , ללא הוראות קבע ובאמת לשם שמים
הצפיות בסרטונים לא ממוספרות , לא אכפת לנו כמה אנשים צפו בסרטון , אנחנו לא מחפשים כבוד ותהילה , מי שמודד לנו את מספר הצפיות באתר הוא הריבונו של עולם, אנחנו לא מחפשים מספרים וכבוד , אנחנו מחפשים אהבת ישראל אמיתית , לא נגועה !
תתפללו עלינו שנזכה לענווה ונתרחק מהגאווה והפרסום השקרי , הפרסום היחיד שאנחנו מוכנים ליטול בו חלק הוא פרסום גדלות הבורא בעולם , בחינת: "יתגדל ויתקדש שמ-יה רבה" ויהי רצון שיגדל שמו של ה' בעולם.

לסיכום: אם יש לכם דברים נוספים שהייתם רוצים לשתף באתר , נשמח לקרוא , דברים מרגשים שאתם חושבים שיעשו לאחרים טוב , שיועילו לכלל הציבור , אנחנו כאן כדי לקרוא ולפרסם ולגדל את שמו של ה' יתברך..


שלח לחבר קריאה בניפרד

אני נגעלת מבעלי ! הכריחו אותי להתחתן , אני לא אוהבת אותו...


שאלה:

תוכן השאלה אני בת 28 נשואה 3 וחצי שנים עם בחור שלא רציתי להתחתן ובטלתי אירוסים והרבנים הפעילו עליי לחץ שהכל יהיה בסדר ושהם יעמדו בנינו לשלום בית והסכמתי להתחתן עד היום אני צועקת לרב שלנו שאני לא אוהבת אותו ושאני נגעלת ממנו והרב אומר לי שזה לא סיבה להתגרש והיום אני עם ילדה ואני בצער עמוק

תשובה:
אחותי היקרה, בראש ובראשונה צר לי מאוד לשמוע שכך נפל דבר, יותר מכל כואב לי שאת "נגעלת" מבעלך. אם אכן זה המצב לדעתי כדאי שתתייעצי עם אחד מגדולי הדור , זה באמת אחד מהמקרים הקשים יותר שנתקלתי בו השנה ואני חושב שחשוב מאוד שתיוועצי ברב מוצפי היות ואני איני מוסמך לטפל במקרה כזה מסובך.

אני לא רשאי לומר לך להתגרש אבל מצד שני אני לא יודע אם נכון שתחיי את חייך עם אדם שאת ממש נגעלת ממנו , אני לא יודע למה את נזכרת רק עכשיו אחרי שלוש שנים אבל אני בטוח שיש לך את הסיבות שלך. אם הרב שלך אמר לך שזו לא עילה להתגרש אני רואה לנכון להסכים עמו היות וסביר מאוד להניח שמדובר באדם ירא שמים שבקיא בהלכה, כמו כן אני חושב שבמקום לברוח מאחריות ראוי שתנסי לברר הדק היטב מה גרם לך להינשא לבחור.

מעולם לא שמעתי על מקרה שבו אשה נשאה לאשה גבר שהיא נגעלת ממנו כהגדרתך, לדעתי הצער שיש לך בימים אלו והמשברים שאת עוברת וחווה , גורמים לך מעט להקצין את המצב ולטעון שמלכתחילה לא אהבת אותו , אבל אני חושב שהיה לך רגש כלפיו , אחרת לעולם לא היית מוכנה לבוא עמו בברית הנישואין. אבל אם למרות הכל זה המצב ואת אכן נגעלת מבעלך זו באמת בעיה לא פשוטה, לא רק מבחינה הלכתית , גם מבחינה נפשית , אני לא יודע איך אשה מסוגלת לחיות 3 שנים עם אדם שהיא נגעלת ממנו , איך היא באה עמו במגע? איך הילדה חווה את כל מלחמת הרגשות בבית? מוזר.

בכל מקרה, כך הרמב"ם כתב בהלכות אישות פ"ד אין האישה מתקדשת אלא לרצונה והמקדש אישה בעל כורחה אינה מקודשת והיות והבעת את רצונך להינשא לבחור כדת משה וישראל הרי שקיבלת על עצמך את הנישואין. לא משנה ממה הדבר נבע, האם הדבר נבע מעצת הרבנים או מסיבות כאלה ואחרות , הסכמתך מהווה עדות (כאלף עדים) שהיה הדבר מרצונך. בנוסף פרי בטן הוא "פרי אהבה" - אם זכית לפרי בטן מבעלך, הילדה מעידה על אהבתכם , אם לא הייתה מעט אהבה , ספק אם חיבור כזה היה מוליד פירות.

אם כרגע יש ביניכם משבר , או אם המשברים לאורך השנים גרמו לך להגיע למצב של סלידה עד לרמות של להיגעל מבעלך , לדעתי זו באמת בעיה וראוי שתפנו אותה לחכם גדול ולא לאדם פשוט כמוני , אני יכול רק לברך אתכם בזכות זיכוי הרבים שתזכו להגיע לתובנות נכונות ולהחליט החלטות נכונות , זה באמת מקרה לא פשוט ואני מניח שאת ממש סובלת ונמצאת בצער גדול , יהי רצון שה' יתברך ישמח אותך ותהיי מאושרת.

לדעתי יש מספר אפשרויות לפתור את הסוגיה.
א. תנסו לברר הדק היטב , מהם הגורמים שהביאו אתכם למצב הזה?
ב. תנסי לחפש בבעלך דברים חיוביים ולא להיות כל הזמן שלילית וביקורתית. (תנסי)
ג. לדעתי את צריכה לפנות בדחיפות ליועץ נישואין ירא שמים כדי להציל את הנישואין.
ד. אם את ממש נגעלת ממנו ולא מסוגלת לבוא עמו במגע ,יתכן שיתירו לך להתגרש.
ה. אל תעשי שום צעד בלי להיוועץ באחד מגדולי הדור, או ברב מוצפי למשל.

את מוזמנת לעיין בתגובה הבאה ואולי ללמוד ממנה: "שלום בית ובעיות בזוגיות"

כדי לשאול את הרב מוצפי לחצי כאן: "קישורים לגדולי הדור - באתר אורלנוער" 
(בצד שמאל למטה יש קישור שמפנה לאתר של הרה"ג בן ציון מוצפי שליט"א)
במידה וזה לא יעבוד תנסי את הקישור הבא: "שליחת שאלה לרב מוצפי" 
אני מקווה שתקבלי מענה זריז ולא תיאלצי להמתין הרבה זמן, תשובותיו של הרב קצרות וקולעות, אבל לפחות תקבלי כיוון ועצה טובה כדי להמשיך מכאן ולהבא.

כל מה שנותר לי לעשות זה לברך אותך שתזכי לשמחה ולחיים מאושרים , אין לי עסק בנסתרות אבל קראתי מספר סיפורי מעשיות ודברי חכמה שם גילו חז"ל שבמקרים מסויימים של צער אשה בנישואין או בעיות קשות שיש לאשה בשלום בית , בד"כ מעידות על תיקון לא פשוט מגלגולים קודמים או פגם בגלגול הנוכחי במקרים מעין אלה ככל שקיבלה האשה באהבה את הדין והרבתה בתפילה, מן השמים ריחמו, אולם במקרה קיצוני כשלך שבו את ממש נגעלת מבעלך, קצרה ידי מלהושיע ורק גדולי הדור הם אלה שמוסמכים וראויים לתת מענה ופתרון הולם למצוקתך. השי"ת יהיה בעזרך אכי"ר.
שלח לחבר קריאה בניפרד

למה אסור להיות עם רווקה שטבלה במקווה?


שאלה:

שלום הרב למה אסור להיות עם רווקה שטבלה במקווה הכוונה שלי למה זה איסור דאוריתא הרי היא לא נידה?... הרי כל האיסור להיות עם אישה זה בגלל שהיא נידה לא ככה?... אשמח לתשובה הגיונית... הרי אם אדם עם אישה שטבלה הרי היא לא אחותו והיא לא נידה למה זה יהרג ולא יעבור? אני מבין שזה אסור אבל למה זה איסור דאורייתא...?

תשובה:
אחי היקר, כל זמן שאשה לא טבלה במקווה היא אסורה וכל מי שבא עמה במגע עובר עבירה חמורה של גילוי עריות , אם חיפשת מקור לדבר מהתורה , לא רק שהתורה אסרה חיבוק ונישוק , התורה אסרה אפילו להתקרב שנאמר: "לא תקרב".

רצית תשובה הגיונית , הנה תגובות הגיוניות...
א) היית מוכן שמישהו יגע בבת נגיעות אסורות וייכשל עם בתך הצעירה?
ב) היית מוכן שמישהו יגע נגיעות אסורות וייכשל עם אשתך לעתיד?
ג) היית מוכן שמישהו יגע נגיעות אסורות וייכשל עם אחותך הצעירה?
אני חושב שאלה היו תגובות מספיק הגיוניות ואני מאוד מקווה שאתה אדם חכם.

בנוסף, רק בגלל שאלות כאלה , דרשו חז"ל מעם ישראל למנוע את בניהם מן ההיגיון, כי כשהולכים רק לפי היגיון מאבדים את היראת שמים , לכן התורה מחנכת אותנו לחשוב גם מעבר להיגיון ולהיות "על טבעיים" כי ההיגיון אומר שבדור הזה אף אחד לא מסוגל לשמור נגיעה, אבל אנחנו יהודים אנחנו מעל הטבע ולכן אנחנו כן מצליחים להינצל מהעוון הנורא.
ההיגיון אומר שכולם נכשלים בראיות אסורות , אבל אנחנו מעל ההיגיון ולכן אנחנו שומרים יותר
אם אתה רוצה ללמוד קצת את הנושא לעומק אתה מוזמן לעיין במסכת ברכות דף כח' ע"ב אם זה באמת מעניין אותך וחשוב לך לדעת מה זה "מנעו בניכם מן ההיגיון".
 
בנוסף, למרות שאין מביאים ראייה מן המתים , בדור האחרון הדבר ברור לכל יש כל כך הרבה מקרים של אנשים שחוו מוות קליני והם פשוט מספרים בצורה ברורה וחד משמעית כמה חמור עוון הנגיעה האסורה וכמה מלאכי חבלה נבראים מזה שהעין שלנו לא יכולה לראות, כמה פעמים שמענו על אנשים שחזרו לחיים וסיפרו כל כתות כתות של מלאכי חבלה שצועקים: "רשע, רשע" וידוע וברור להם שהדבר קורה בגין זרע לבטלה, יש סיפור שמביא הרב יהודה משה פתיה על נערה שסיפרה כמה צער נגרם לה כתוצאה מנגיעות אסורות, אם תרצה לשמוע את סיפור המעשה לחץ על הקישור הבא ואולי זה מה שיגרום לך להיזהר ולשמור את נפשך מאוד כדי לא לגעת בבת ישראל:
"עדות מעולם האמת תוצאה של נגיעות אסורות"

תגובות נוספות שכדאי שתקרא:
א) שמעתי שיש מי שמתיר לגבר להיות עם רווקה אם היא טבלה במקווה זה נכון?
ב) המורה שלי אמרה שלא כתוב בתורה במפורש שאסור לגעת בבחורות !
ג) חצאית קצרצרה הובילה למסיבות אסורות ולנגיעות אסורות.
ד) סרטון מרגש על נגיעה אסורה - צפייה נעימה
שלח לחבר קריאה בניפרד

אני חסר דת ואיני מאמין בשום דבר - אתאיסט אם תרצה...


שאלה:

שלום לרב רביד, אני חסר דת ולא מאמין כל אמונה דתית. יחד עם זאת אני סבור שכבן אדם אין ביני לבין בעלי דת כל הבדל ואני רוצה לראות האם קיימת אופציה שיהודים דתיים יראו בי אדם הגון וירצו בחברתי וזאת ללא כל צורך להתקרב לאמונה דתית אלא כאדם לאדם (אין בליבי ספק שלו היה קיים סוג של ישות עליונה - מה שנקרא אצלכם קב"ה - הוא היה רוצה בשלום ואהבה בין כל ברואיו, אשמח להתייחסות)

תשובה:
אחי היקר, החלטתי לכתוב לך תשובה ארוכה ומפורטת בגלל שלדעתי אתה יהודי חשוב וכדאי שתקרא את המידע שיש לי להעביר לך , חלק מהמידע כולל משלים וסיפורים, אך חשוב לי מאוד שדברי לא ייצאו מהקשרם לכן אקדים 3 הקדמות חשובות ככל בסיסי להבנת התגובה שכתבתי.

א) לא משנה אם ההורים שלך דתיים או חילונים אתה חייב בכבודם
ב) גם אם ההורים שלך לא חינכו אותך בדרך הנכונה , הם לא אשמים (דון לכף זכות)
ג) העובדה שאנחנו מאמינים או לא מאמינים במציאות מסויימת לא תשנה את המציאות
ד) אם יש ה' בעולם , זה שלא תאמין בו לא ישנה את עצם קיומו ומהותו
ה) ה' אוהב אותך בכל מצב , אבל כדי לתקשר איתו כדאי שתתקרב אליו קצת יותר
ו) אני בטוח שאם יש לך מידות טובות , אנשים ירצו בחברתך בלי קשר לדתך
ז) כאדם לאדם , אני כותב לך את התגובה הזאת ואני מבקש שתתבונן בה לעומק.
ח) אדם אחר יכל להתעלם , אני בחרתי להתייחס ולנסות להסביר.

אחי היקר , זה לא שאתה חסר דת ואינך מאמין, אתה חסר דעת וחכמה נשמה טובה,  כדי שתבין אותי אתן לך משל יפה אחי היקר ואחרי שתקרא את המשל (אני מקווה שתהיה מספיק חכם להבין מה רציתי לרמוז לך דרך המשל...)

נניח שהיה פעם ילד קטן שמעולם לא ראה את אביו הביולוגי ולא סיפרו לו עליו הילד לעולם לא ידע מיהו אביו האמיתי כי אמא שלו דאגה כל הזמן להסתיר ממנו את זהותו של אביו הביולוגי, אולם כאשר הילד גדל, הוא מבין שלכל ילד יש אבא ואז מתעוררת בו הדעת והוא מתחיל לחקור ולדרוש היטב, לעיתים הוא מצליח לגלות את אביו הביולוגי אבל אז הוא מצטער צער גדול ונורא כי אביו הביולוגי לא מכיר בו , לדעתו הוא ילד שנולד בטעות כתוצאה מקיום יחסים סתמיים בינו לבין האמא הביולוגית , אז... הילד מתמלא בכעס ונכנס לעצבות.

מצד שני יתכן מאוד שהאב היה חפץ מאוד להיות בקשר עם בנו אך, לצערנו הרב האם הרחיקה את האב מבנו ע"י לשון הרע, רכילות, סיפורים והמצאות שגרמו לילד לגדול עם שנאה איומה ונוראית לאביו הביולוגי שמסתמן להיות אב הגון ונפלא , אז גם כאשר ייפגש הבן עם אביו הביולוגי הוא יגיע לפגישה עם מטענים שליליים וכל מה שהאב הביולוגי ינסה לעשות כדי לשפר את המצב לא ממש יעזור, הדבר היחיד שעשוי לעזור זה אם הבן יעבור לגור עם האב ויראה בעיניו שכל מה שאמא אמרה היה שקר ומרמה, אז הבן יראה את האב באור אחר ולאט לאט יתחבר אליו בעבותות של אהבה.
אני מאוד מקווה שהמסר הועבר בצורה פשוטה וברורה, נסה להתבונן במקרה לעומק.

כך הוא הדבר במקרה שלך אח יקר, גדלת במשפחה שבחרה להסתיר ממך את זהותך היהודית (במודע או שלא במודע - יכול בהחלט להיות שהוריך הם תינוקות שנשבו , אל תאשים אותם חלילה , פשוט תבין את הסיטואציה) , כל זמן שהיית קטן הדבר לא ממש הפריע לך, אבל היום כשאתה כבר בוגר ומתחילה לפעם בך חכמה, ברגע שהניצוץ הא-לוהי שבך נדלק ונכבה כתוצאה מדברים שאתה לומד, קורא, נחשף אליהם או נתקל בהם בצורה כזו או אחרת, אתה מבין שיש כמה דברים שהיית רוצה לקבל עליהם תשובות, כגון:

א) למה עשו לי ברית מילה?
ב) למה בפסח המשפחה שלי אוכלת מצות?
ג) למה בסוכות קרובי משפחה שלי יושבים בסוכה?

השאלות הקטנות האלה קצת מציקות לך אבל מחוסר ידיעה וגם משום שלא ממש נעים לך להודות בטעותך כי אז כבודך ייפגע ולא תיראה טוב בעיני החברה וכן משום שהדבר עשוי לגרום לך לשנות את דפוסי ההתנהגות שלך ואולי אפילו ליטול את "החופש" שלך לעשות ככל העולה על רוחך, אתה מעדיף להגדיר את עצמך כחסר דת , בערך כמו אדם שהגיע עת גיוסו לצהל והוא מעדיף לחפש כל מיני תירוצים כדי לצאת על נפשי, שלא בדומה לאדם שכבר שירת בצהל ובמהלך השירות החליט לפגוש הרבה את הקבן כדי לצאת על נפשי גם אם זה אומר שהוא צריך להמציא המצאות ולומר שהוא "אדיוט גמור"
כך מתנהגים למשל אנשים שהיו דתיים בעבר ופתאום החליטו שלא בא להם להמשיך בכל המחוייבויות של הדת ולכן הם פשוט משקרים על עצמם ובוחרים להתנתק מדרך ה' כתוצאה מסיבות כאלה ואחרות....

בכל מקרה אנחנו חייבים להבין שלכל בריחה מהמציאות יש סיבה, לפעמים הסיבות מספיק חזקות כדי לגרום לאדם לברוח ולפעמים הסיבות לא מספיק חזקות ולכן האדם נשאר תלוי באוויר בחוסר וודאות, אבל כל אדם יציב בנפשו מבין שמהמציאות אי אפשר לברוח , בדיוק כמו שקוף בגן חיות לא יכול להחליט מחר לצאת לסיבוב על ג'יפ, כי הוא מגודר בכלוב שבנה עבורו מנהל גן החיות , בדיוק כשם שחייל לא יכול לברוח מהצבא כי כל הפרטים שלו ידועים למדינה (אלא אם כן בחר להיות עריק...) ובדיוק כמו שאף ילד לא יכול לברוח מקשר הדם שיש לו עם אביו ואמו הביולוגיים, כך אתה אח יקר לעולם לא תוכל לברוח מהקשר שיש לך עם בורא עולם.

זה שאתה מעדיף להגדיר את עצמך בהגדרות מסויימות ולנסות להסתיר את מצבך הקשה במין "רשת אינטלקטואלית" שאתה בונה סביב המציאות הלא נעימה שבה אתה חי , כתוצאה מסיבות כאלה ואחרות , זו זכותך, אבל לעולם לא תצליח לשכנע אדם יציב במציאות שבה אתה מאמין !

אדם שחפץ לשלול דרך חיים של אדם אחר צריך להיות מספיק חכם כדי לספק אלטרנטיבה אחרת , הכי קל לשלול , בערך כמו שלכלב קל לנבוח (סליחה על הדוגמא) אבל חז"ל לימדו אותנו לא להתרגש מכל נביחה , "הכלבים נובחים והשיירה נוסעת" אם אתה באמת רוצה לחיות בצורה נכונה וטובה , אל תקבל עצות מכלבים נובחים שלא מספקים אלטרנטיבות אחרות ! לחיות בלי דת , בלי משמעות , בלי חוקים , בלי מסגרת , בלי גבולות , בלי איפוק , זה ממש לא פתרון... לבוא ולומר הדתיים מסכנים, זה קל , הרבה אנשים עושים את זה , אבל אני שואל אותך מה עדיף?

האם לחיות בבית שבו הבעל בוגד באשתו , או לחיות בבית שבו כל בני הבית משפילים אחד את השני ולא מוצאים זמן לדבר אחד עם השני , בבית שבו הקשר בין הילדים להורים מתחיל להתנתק בערך בגיל 11 או 13 ובמקום שהילד יהיה מחובר למשפחה שלו ולשורשים שלו מחברים אותו לפייסבוק?

לנו יש שבת - אחדות משפחה
לנו יש חגים - אחדות לאומית
לנו יש ברית - זהות יהודית
לנו יש צניעות - כבוד ובושה
לנו יש ענווה - התבטלות לאל
לנו יש תורה - משמעות בחיים
לנו יש מטרה - ומצוות כאמצעי למימוש המטרה
לנו יש חזון - לגאולה עתידית ותקווה אין סופית
לנו יש עצות - מגדולי דור שנדמו בחכמתם למלאכים

אז מה עדיף? לקבל עצות מאנשים שנואפים? שבוגדים בנשותיהם ויש להם משכורות עתק? מאנשים שזכו למעמד העליון שלהם כתוצאה משחיתות? אני לא מאמין בזה, חכמים לימדו אותנו דבר פשוט: "אדם שיש בו תורה יש בו חכמה ויראת שמים", "אדם שאין בו תורה ויראת שמים אין בו חכמה אמיתית" פילוסוף או פרופסור למתמטיקה יכולים ללמד אותך איך לעשות כסף כדי לחיות מעט שנים בעולם הזה , יהודי יכול ללמד אותך איך לחיות שנים רבות בעולם הבא גם אם עושים מעט כסף בעולם הזה.

כדי לגדל ילדים טובים כל מה שצריך זה לשמר את הקשר בין ההורים לילדים ולאפשר לילדים לגדול בצורה יציבה עם חום, תשומת לב, אכפתיות, אהבה והכי חשוב אמת !!!
כדי לגדל יהודים טובים כל מה שצריך זה לשמר את הקשר בין ה' לבניו ולאפשר לבניו לגדול בצורה יציבה עם חום ואהבה, תשומת לב אכפתיות והכי חשוב לחיות ע"פ אמת.

מי שמסוגל לירוק לבור שממנה הוא שותה , להתעלם מכל מסורת אבותיו , להתעלם מהניסים הגלויים שמתועדים לכל אורך ההיסטוריה , להתעלם מהתנ"ך ומאבות אבותיו
לדעתי זה ממש לא פתרון... אני מעדיף שיצחקו עלי אבל תהיה לי משמעות , אני אמשיך להיות חלק מאבות אבותיי , נצר לצאצאי יעקב אבינו , בעל מסורת מפוארת של תנאים , אמוראים , סבוראים , גאונים , ראשונים , אחרונים , עד חכמי דורנו , כולם בעלי תורה אחת מסורת אחת וחוקים ברורים שאף אדם בשר ודם לא יכל להמציא אלמלא התערבות גורם על טבעי שאנחנו קוראים לו "הקב"ה" מלך מלכי המלכים.  

בכל מקרה, סתם שתדע, שלא רק שאנחנו מחוייבים לאהוב יהודים, אנחנו מחוייבים להתייחס בכבוד לכל בריאה בעולם, החל בבני האדם (יהודים,גויים) וכלה בבע"ח, למעט הבא להורגנו , שכן אמרו חז"ל: "הבא להורגך השכם להורגו". בשורות טובות אחי אני מאוד מקווה שתבין מזה משהו, אם לא צפה בקטע הבא: "הסוד" והכי חשוב נשמה טובה , אל תכעס על אף אחד , תמשיך לאהוב ולכבד כל אדם באשר הוא אדם , אבל תנסה להסתכל על העולם בצורה קצת אחרת נסיך , אוהב אותך אחי , באמת.

שלח לחבר קריאה בניפרד

נפילה חזקה ! נקלעתי לניסיון ונפלתי לצפייה בסרטים


שאלה:

שלום כבוד הרב..קודם כל תודה על הכל!-אני שנתיים במדרשה יציבה בעבודתו (כולל הכל) אפילו מעבירה כבר שיעורי תורה לבנות.אבל בתקופה האחרונה עברתי נסיונות קשים שהכניסו אותי לעצבות רצינית שאפילו האמונה לא מעלה אותי. בעקבות זה התחלתי שוב לראות סרטים (הבריחה שלי בעבר) אומנם רק של ילדים וכאלה אבל זה עושה לי רע! ואני לא מצליחה להפסיק! אני חייבת חיזוק בעניין הזה הרב קשה לי יצר הרע כל פעם מתגבר עלי.מה לעשות הרב? קשה לי

תשובה:
מעיקר הדין מבחינה הלכתית אין שום בעיה בלראות סרטים מצויירים של ילדים קטנים כל זמן שהתוכן לא מכיל מסרים סמויים בעייתיים (כפי שכבר ראינו בעבר)
אבל אנחנו לא נוהגים לעשות זאת בגלל שזה פתח מסוכן מאוד ליצר הרע.

אני יודע שיש הורים דתיים שמאפשרים לילדים שלהם לצפות במסך טלוויזיה שלא מחובר לכבלים וכיוצב' , אלא משמש כמסך בלבד וההורים רוכשים עבורם דיסקים עם תוכניות חינוכיות כגון: תוכניות על בע"ח , תוכניות לילדים (מלכלי ובגן של דודו וכיוצב')
אני יכול להבין את זה ולהתחבר לזה כשמדובר בבית שגם ככה יש בו מחשב ובמוקדם או במאוחר הילדים ייחשפו גם ככה למסך המחשב. אבל בבתים שאין בהם מחשב ואין בהם טמבלוויזיה הייתי ממליץ לא להכניס גם את זה ולהסתפק בקריאת ספרים עשירים בתוכן צבעוני. (אני מעדיף שהילד יקרא "קומיקס" ולא יצפה בסרטונים על מרקע) אבל לא אמרתי שזה אסור. כולי תקווה שהרב זמיר היקר יסיים את הפרוייקט שלו בקרוב ומי שגם ככה יש לו מקלט טמלוויזיה בבית ישתמש בו לפחות לערוץ הידברות וערוץ הילדים. כפי שעושים נפלא במכון מאיר ובמקומות נוספים , אבל מי שאין לו עדיף בלי.

פתח מסוכן מאוד ליצר הרע , למה?
א) כי זה אומר שיש לך בבית טמבלוויזיה
ב) כי זה אומר שאת יודעת איך להוריד סרטים
ג) היום נפלת בסרט מצוייר מי יודע להיכן תפלי מחר?
ד) אסור לנו להביא את עצמנו לא לידי ניסיון ולא לידי ביזיון.

לסיכום: אני מעריך את הכנות שלך וכאב לי לשמוע שעברת ניסיונות קשים , אני לא ממש יודע מה היו הניסיונות לכן אין באפשרותי לעזור בצורה ממוקדת ו\או להפנות אותך לגורמים המוסמכים. בכל מקרה , אני שמח שנפלת לסרטים מצויירים ולא נפלת לעישון , אלכוהול , או נגיעות אסורות. תשאירי לי את השם שלך במדור ביקשת קיבלת ואני מבטיח לך שאתפלל עליך מעומק הלב בקברות צדיקים אני יוצא בקרוב אז תזדרזי.

שלח לחבר קריאה בניפרד

אבא שלי הוריד אפליקציה לא כשרה לספר על זה לאמא?


שאלה:

הרב לאבא שלי יש אייפון והוא הוריד אפליקציה של פורנוגרפיה ובלי שהוא שם לב אני מוחקת לו אותה ואז הוא מוריד שוב בקיצור יש לי שתי שאלות: 1.האם לספר לאמא? 2.האם מותר למחוק לו ת'אפליקציה מהאייפון? 3.איך אפשר לחזק אותו בלי שידע שאני יודעת? כדי שלא יתבייש.. ניסיתי לדון אותו לכף זכות שהוא מסתכל בדברים כאלה.. אבל אני לא מסוגלת.. הוא דוחה אותי. ואם לא לספר לאמא, למי כן אני אספר? כי אני לא יכולה להישאר עם זה לבד

תשובה:
אחותי היקרה , לצערנו הרב את לא הראשונה שפונה אלינו בנושא , זה באמת נושא כאוב בדור האחרון , האינטרנט והמדיה הרסו לנו את הבית , "רבים חללים הפילה".

להלן תשובות על השאלות שלך:
1. אם תספרי לאמא , איזה תועלת תצמח מזה?
2. אם תמחקי את האפליקציה הוא יוריד אותה שוב , מה יצא לך מזה?
3. אם תדברי איתו על זה בצורה גלויה הוא יתבייש ולא כדאי שתביכי את אבא.
4. אם אין לך למי לספר , תמיד תזכרי שאנחנו כאן בשבילך , אנחנו נעזור לך להתמודד

אז מה עושים?

תחפשי סיפור יפה על מעלת שמירת העיניים ובשבת הקרובה בע"ה , תקריאי אותו על שולחן שבת , כך אף אחד לא יחשוד והמסר יועבר בצורה עקיפה , אבל אל תדברי על העונש של מי שפוגם בעיניים , תתמקדי יותר בשכר של מי ששומר על העיניים , תחפשי סיפור מרגש , כדי שהסיפור יותיר רושם.

חשוב לדון את אבא לכף זכות.

בנוסף, חשוב שתנסי לדון את אבא לכף זכות , הדור שלנו קשה , לכולם יש אייפונים ואפליקציות , כולם חשופים לכל כך הרבה פריצות וזימה , קשה מאוד לשמור על שפיות בדור שלנו , במיוחד אם אבא שלך הוא לא בן תורה , לכן הדבר הטוב ביותר שאת יכולה לעשות עבור אבא זה להתפלל עליו מעומק הלב ולבקש מה' יתברך שיסייע לו להתגבר על היצר הרע , תקבלי על עצמך קבלה במדור ביקשת קיבלת ואנחנו נתפלל שה' ישמור אותו מניסיונות וביזיונות , להבא תשתדלי לא להתעסק לאבא בפלאפון , אל תנסי לחנך אותו , הוא מספיק בוגר ומספיק גדול להתמודד עם החיים , את יכולה להתפלל עליו ו\או להעביר מסרים עקיפים ע"י סיפורים בשולחן שבת ו\או ע"י שתשמשי דוגמא אישית טובה

לסיכום: אני מבין שהמצב שבו את נמצאת הוא מצב לא פשוט , אבל אני מאוד מקווה שהמצב לא יחמיר, תתפללי על אבא שיזכה לעשות תשובה ויותר מזה , תלמדי מזה כמה חשוב להתחתן עם בן תורה ששומר עיניים , כמה צדקו חכמים כשאמרו שפלאפון לא כשר יכול להרוס בתים , שאינטרנט לא כשר יכול להרוס שלום בית , תלמדי מזה כדי שבבית שאת תקימי בע"ה לא תהיה טמבלוויזיה ולא יהיה אינטרנט וגם לא פלאפון טמא

שאלות ותשובות דומות בנושא:
א) רביד אני המומה... גיליתי שאבא שלי סוטה !!!!
ב) אבא שלי פשוט מגעיל.. איך הוא לא מתבייש..???
ג) גיליתי שאבא שלי בוגד באמא שלי זה אוכל אותי מבפנים.
ד) שאלות ותשובות בנושא כיבוד הורים - לחצו כאן לקריאת השו"ת.

שלח לחבר קריאה בניפרד

ראיתי קרי ביום כיפור אני צריך לחשוש כל השנה כולה?


שאלה:

לרב רביד שלום, כשהייתי כתה יב' שמעתי שכשאדם מקבל קרי ביום הכיפורים,עליו לחשוש כל אותה שנה לחייו,וביום הכיפורים הזה ממש פחדתי להרדם שמא אני יקבל קרי (שמרתי על טהרת העיניים כל אותו היום) ובכל זאת קיבלתי קרי בערב יוה"כ למרות שלא קיבלתי קרי המון זמן מלפני זה,דווקא ביום כיפור זה קרה לי..מה עליי לעשות עכשיו? אני עכשיו אמור להתחיל לחשוש לחיים שלי כל השנה?!?(אני מרגיש שזו לא אשמתי)..

תשובה:
אתה יודע איך מתחיל ספר בישול מרוקאי? "קודם כל תירגעי!" אז גם במקרה שלך, קודם כל תירגע אחי , קח נשימה עמוקה, הגמרא (יומא פח.) מביאה את הדברים שנאמרו בבית מדרשו של רבי ישמעאל: "תנא דבי רבי ישמעאל: "הרואה קרי ביום הכיפורים ידאג כל השנה כולה, ואם עלתה לו שנה מובטח לו שהוא בן העולם הבא..." אחי היקר, נכון שזה לא סימן טוב , אולם, אם הקרי נראה כתוצאה משינה מרובה או אחרי אכילה מרובה, אין לחשוש ממנו כפי שמסבירה הגמרא בהמשך, וכך מובאים הדברים בשו"ת יביע אומר חלק ו אורח חיים סימן מד:  הרואה קרי ביוהכ"פ ידאג כל השנה כולה, (פרש"י, שמא לא קבלו תעניתו והשביעוהו במה שבידם להשביעו כעבד המוזג כוס לרבו ושפך לו קיתון על פניו), ואם עלתה לו שנה מובטח לו שהוא בן העולם הבא. (פרש"י, שאם לא מת מובטח לו שיש בידו מעשים טובים שהגינו עליו, ובן עוה"ב הוא). אמר רב נחמן תדע שכל העולם כולו רעב והוא שבע. (פרש"י, שכל העולם רעב מתשמיש והוא שבע ולא נתענה בזאת, ושלא מדעתו השביעוהו, ואעפ"כ עלתה לו שנה, יש לדעת שצדיק גמור הוא). וכתב החיי אדם בנשמת אדם (כלל קמה סי' ב), נ"ל שאין הטעם מפני שמראים לו בזה סימן מן השמים, שאיך שייך לומר שהראו לו שהוא צדיק גמור על ידי דבר טומאה היוצאת מגופו שאין למעלה ממנו וכו', אלא נ"ל שיש שלשה מיני קרי , האחד הבא לסיבת אחד משבעה דרכים שבודקים בהם את הזב, במאכל ובמשתה , במשא בקפיצה ובחולי, במראה ובהרהור , (נזיר סה:). השני כשאדם רשע בא לפעמים להתקרב לקדושה ואינו שב בתשובה שלימה, אזי החיצונים מטמאים אותו בטומאת קרי, וכאומרם (יומא לט) אדם מטמא עצמו מלמטה מטמאין אותו מלמעלה, ובכלל זה מי שלומד בחכמת הקבלה ואינו ראוי לכך . השלישי צדיק גמור כשמתגבר בקדושה המזיקים מתקנאים בו ומטמאים אותו, וזהו הנס של כהן גדול שלא אירע לו קרי ביוהכ"פ, שלזה צריך נס גדול להצילו מידם. והנה בודאי מי שראה קרי ע"פ דרך הטבע מחמת אחד משבעה דברים הנ"ל, אין בזה סימן לא לכאן ולא לכאן, ולא דברו חכמים בזה, אלא כשאדם נזהר בכל שבעה דרכים הנ"ל ואפ"ה ראה קרי ביוהכ"פ, על כרחך זהו לאחד משני פנים, או שאין מניחין אותו להתקדש יותר, מרוב צדקתו, או מפני שהוא רשע ואינו שב בתשובה שלימה, ולכן ידאג כל השנה שמא רשע הוא ונעלו בעדו דרכי התשובה לרוב עונותיו, ואם עלתה לו שנה מסתמא הוא צדיק גמור אלא שקנאים פגעו בו לפיכך מובטח לו שהוא בן העוה"ב. ע"כ. (וכיוצא בזה כתב בספר ליקוטי מהר"ן תנינא סימן קיז. ע"ש). והנה בהגהות הגאון ר' ברוך פרנקל תאומים לאו"ח (סי' תרטו) ג"כ כתב, שכל זה מיירי באופן שאין לתלות ראיית הקרי בהרהור או ע"י ריבוי מאכלים ומשקים, אבל כשאפשר לתלות בזה, אין זה בכלל מה שאמרו בגמ' ידאג כל השנה כולה , ושאם עלתה לו שנה מובטח לו שהוא בן העוה"ב. ע"ש. ואנכי הרואה בס' האשכול (הוצאת אלביק ח"ב עמוד סא) שכ' בשם רבינו אפרים, דהא דאמרי' ביומא (פח) הרואה קרי עונותיו מחולים, דוקא שלא הרהר , כדתניא (בע"ז כ:) ונשמרת מכל דבר רע, שלא יהרהר ביום ויבא לידי קרי בלילה, אלמא שאם הרהר רע הוא, ואינו סימן יפה, אא"כ ראה שלא בהרהור ". לכן אם לבך היה שלם, ושמרת מחשבותיך ואכילתך היתה מרובה, אינך צריך לחשוש, אך כמובן טוב יהיה להוסיף טהרה וחשבון נפש גם למקרים הבאים באונס וללא רצון, כמו כן  בזכות הצער שיש לך על זה שראית קרי ובזכות אותם הרהורי תשובה, אני דווקא חושב שכדאי שתקבל על עצמך משהו לשנה החדשה, כמו למשל להקפיד יותר על שמירת העיניים או אולי לקבוע עיתים לתורה בצורה קצת יותר רצינית ולטבול פעם בחודש ביום שישי במקווה טהרה, או לתת פרוטה לצדקה בכל יום (אפילו חצי שקל) אם אתה רוצה לקבל קבלה מצויינת לקראת השנה החדשה, הייתי מציע שגם אם אתה לא כל כך מקפיד בענייני התפילה, תקבל על עצמך לפחות להקפיד לומר כל יום מודעה וגילו דעת כפי שמופיעה בסידור, כך תבטל כל יום את ההרהורים שבאים לך שלא ברצונך כבר בתחילת היום. בנוגע לקרי שראית יתכן מאוד שפשוט אכלת אחד מהדברים שמחממים את הגוף, אני בטוח שתפילותיך התקבלו בשמים ותעניתך רצויה, אבל בגלל שאומרים שזה לא סימן טוב , הייתי מציע שתקבל על עצמך קבלה שתהיה כמעין "תרופה" וסימן טוב נגד הסימן הלא כל כך נחמד שראית בכיפור. אני מברך אותך שתזכה להיות אהוב למעלה ונחמד למטה ויקויים בך: "יראה זרע יאריך ימים" ותזכה לעמוד בקבלה שתקבל על עצמך לקראת השנה החדשה. בהמון הוקרה והערכה, רביד.
שלח לחבר קריאה בניפרד
שאלות ותשובות נוספות

דווח על בעיה