שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם יג שבט התשעט

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
אַחֲרוֹן אַחֲרוֹן מְנַצֵּח

הלכות בשמירת הלשון:
שמיעת לשון הרע כדי להכחישו

שאלות ותשובות

FAQ

חיפוש שאלה(חדש! גם משפטים ארוכים!)

חיפוש שאלה לפי מספר סידורי

הוסף שאלה

Add Question

זרע לבטלה - אני לא מסוגל להתאפק - עזור לי !!!

זה נכון שהיום יש שיעור אחרון בראשון לציון?

השיעור שלך בראשון לציון פשוט חיזק אותי ועזר לי מאוד

מה הרב חושב על השם נהוראי? זה שם טוב הרב ממליץ עליו?

מושב זכריה - ההרצאה הייתה פשוט מדהימה חברות שלי ממש נהנו

שני שמות לילד - אני ובעלי לא מפסיקים לריב על זה עזרו לנו בבקשה

עמודים:
1


שאלות מומלצות לקריאה

HOT FAQ

חברות שלי לא מבינות מה הקטע של שמירת נגיעה? אפשר טיפים.


שאלה:

כבוד הרב אני אישית שומרת נגיעה אבל חברות שלי לא ממש מבינות מה הקטע? הם לא מבינות למה חשוב לשמור נגיעה, אשמח אם תתן לי קישור להרצאות שלך בנושא או לשאלות ותשובות שכבר ענית בנושא , זה ממש יעזור!

תשובה:
אחותי היקרה, יש שיעור נפלא שעשינו בנושא שמסביר בדיוק מדוע כדאי לשמור נגיעה, תאספי את החברות ותשבו ביחד בסלון, תכינו לכם פופקורן טוב ופשוט תיהנו
תני להם לצפות בקטע הבא: "טיפים לשמירת נגיעה- רביד נגר" 
לצפות או  לקרוא את התגובה הבאה:"טיפים לשמירת נגיעה - רביד נגר"

כמו כן אם הם רוצות לקבל חומר נוסף בנושא (אם זה עניין אותם) 
שיצפו בקטעים הבאים: "שמירת נגיעה"
ויקראו את התגובת בעמוד הבא: "שמירת נגיעה"

אני חושב שהתגובה הזאת מתאימה לכל נער ונערה מתבגרים ואשמח אם תפיצו את הקישורים האלה לכמה שיותר בני נוער ותהיה לכם זכות בקירוב הנוער בעזרת השם.
שלח לחבר קריאה בניפרד

בעלי לא עוזר לי - הוא פשוט חוצפן


שאלה:

שלום רב, אני נשואה שלוש שנים ונולד לנו ילד שני מאז שהתחתנו הבנתי שאני צריכה לשאת בעול הבית לבדי כי בעלי לא מוכן להושיט יד בכל הקשור לעזרה בבית הוא טוען שאלו עבודות של נשים ולא משנה לו כמה קשה לי הוא לא מוכן בשום אופן לעשות אותם. בתחילת הנישואים הייתי עושה הכל ומבליגה אבל לאחרונה זה נהיה בלתי נסבל. לאחרונה גוברים הריבים והמתיחות בנינו מכיוון שאני לאחר לידה ולא כ"כ מסתדרת בכוחות עצמי עם כל העול במיוחד כשאני רואה את בעלי חוזר לאחר חצי יום בכולל ולא מוכן להוזיז את עצמו. כמה שניסתי לדבר יפה ולבקש ולהסביר לו שזה לא בושה לשטוף בית או לעשות כלים או לחתל ילד, להיפך כך אני יותר יעריך ויאהב אותו, הוא טוען שהוא עושה מספיק ואם רק זה מה שיגרום לי להעריך אותו אז זה לא בסדר כי יש לי זכות שבכלל התחתן איתי... אני לא מסוגלת להמשיך ולאהוב בנאדם כזה אגואיסט ולמרות שיש הרבה דברים אחרים להעריך אותו בהם (כמו למשל שהוא לומד) אני מרגישה שאני כבר לא מעריכה אותו בכלל וכלום לא שווה לי. אני מתוסכלת מסתובבת עצבנים בבית וכל האהבה שהיתה בהתחלה הולכת ודועכת והופכת אפילו לשנאה. מה גם שבקרוב אצתרך לחזור לעבודה שהיא משרה מלאה ואז בכלל אהיה חייבת עזרה ממנו. מה לעשות? איך לשכנע את הבעל שיצא מהגאוה המטופשת ויתחיל להתנהג באמת כמו בעל דואג ואוהב?

תשובה:

גב' היקרה, בראש ובראשונה אשריך שזכית לשני ילדים ואשריך שזכית לבעל למדן, אולם שום תירוץ בעולם לא יעזור לבעל שמתייחס לאשתו בצורה לא ראויה ולא מכבדה
מצד שני עליך להבין שלפעמים גבר שעושה דברים מסויימים שלאשה נראים כפשוטים לגבר הם עשויים להיראות כקריעת ים סוף, לא משום שהם קשים, משום שמבחינה נפשית קשה לו לעשות אותם, גבר לא סורג, גבר לא עושה כביסות (ברוב המקרים).

הרבה זוגות לא מקבלים הדרכה נכונה לזוגיות ולכן האשה לא מבינה את הגבר והגבר לא מוכן להבין את האשה ולוותר. זוג שמקבל הדרכה נכונה זוכה להבין יותר ולפתור יותר בעיות בזוגיות, לכן אני מציע ששניכם תלכו לייעוץ ואפילו תעברו מפגש הדרכה אצל רב שבקיא בזוגיות ויש לו ניסיון רב בתחום, הרצאות בנושא לא מהוות תחליף לטיפול וייעוץ פנים מול פנים, אני יודע שהרבה גברים לא ישתפו פעולה אבל תתעקשי

יש משהו שכדאי ששניכם תדעו.
הרב שלום מאיר כותב בספרו שההבדלים בין הגבר שעוסק יותר בפרנסה ולימוד והאשה שעוסקת יותר בתחום הטיפול בילדים ופנימיות הבית, נובעים מהשוני בעונשים ששניהם קבלו מאת ה' על חטאיהם.

תפקיד הגבר והאשה פועל יוצא של עונשם מאת ה'
אדם הראשון הושפע מאשתו ועשה מעשה אשר לא ייעשה
חוה - עשתה מעשה חמור בפנימיותו והתנתקה מן השורש
לכן עונשו של האדם הוא חיצוני יותר, עמל, טורח, יגיעה
ועונשה של האשה הוא פנימי יותר, צער, כאב, סבל הנידות, עיבור, לידה וגידול הילדים

נקודות נוספות שכדאי לקחת בחשבון.
א) העובדה שאת אחרי לידה עשויה להשפיע מאוד על מצבי הרוח שלך
ב) העובדה שהבחור לומד קשה בכולל עשויה להשפיע על מצבי הרוח שלו
ג)  אם דורשים מגבר לעשות תפקיד נשי על בסיס קבוע זה גורם למתחים וריבים
ד) אם מבקשים ממנו לעזור לעיתים רחוקות כי קשה ויש צורך, הוא חייב לעזור מיד!

אז מה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב?
א) לעבור שוב הדרכה זוגית - שיעור שרב יעביר לשניכם
ב) ללכת לייעוץ זוגי - גם אם הבעל לא מעוניין תקראי לזה הדרכה זוגית
ג) לצאת לסוף שבוע (מעין סמינר) עם מרצים לזוגיות ולהתייעץ עמם במהלך השבת
ד) לצאת לנופש ולהירגע , כנראה הלחץ של שניכם גרם לכם לצאת מאיפוס
ה) לעודד את הבעל להמשיך ללמוד בכולל, זו זכות שאין כדוגמתה, כך הוא נשמר !
ו) להתקשר לרב של בעלך ולשוחח עמו על ההתנהגות של בעלך מבלי לפגוע בכבודו

לסיכום: לדעתי לבעלך יש בעיה של גאווה, אבל לכל גבר יש בעיה דומה, מצד שני אחרי לידה אם את רואה שבעלך לא עוזר תשכירי עוזרת ותשלמי לה כך הוא יבין שאולי שווה לו לחסוך את הכסף שיוצא לעוזרת והוא יבוא לעזור (כשזה פוגע לו בכיס הוא מתעורר)
אבל הכי חשוב שתדעי שאת באמת צריכה לברך את ה' שזכית לבעל שלומד בכולל, המסגרת התורנית שומרת עליו שלא יצפה בפריצות כמו רוב הגברים, שלא יפול בזימה וניאוף כמו כל גבר שני במדינה לצערנו, רק בשביל זה שווה להתאמץ קצת יותר ולהמשיך לעודד אותו ללמוד בכולל, אבל הוא חייב ללמוד לכבד אותך ולא לזלזל בך או לדבר בצורה בוטה ופוגעת, אכן מדבריך השתמע שמדובר בגבר שנוטה להיות אגואיסט, אבל חשוב שתנסי לדון גם אותו לכף זכות, תחשבי איך מרגיש גבר שלומד תורה כל היום ושומר על העיניים ועל הברית? כשגברים אחרים עושים מה שהם רוצים ונותנים דרור לתאוות שלהם, מה את חושבת שזה קל לכבוש את היצרים, אמר שלמה המלך: "טוב מושל ברוחו מלוכד עיר" , זה ממש לא קל ולא פשוט ואשרי הגבר שזכה לשמור נאמנות לאשתו וללמוד תורה, אבל הוא חייב לעזור לך וההלכה מחייבת אותו אפילו לבטל לימוד תורה בכולל כדי לסייע לאשתו ולשמח אותה כשהיא זקוקה לעזרה דחוף

אם תראי עם מה בנות אחרות מתמודדות תביני שיש לך צרות של עשירים...
א) בעלי חזר בשאלה אני בת 26 אבל קשה לי מאוד לחיות איתו
ב) אין לנו ילדים ויש לנו צער של פרנסה בעלי רוצה להתגרש ממני
ג) בעלי בוגד בי כבר חצי שנה ונולד לנו ילד , אני לא יודעת איך להתמודד עם בגידה
ד) תפסתי את בעלי צופה באתרים לא צנועים אני לא יודעת מה לעשות
ה) בעלי פתח פייסבוק ונהרסה לנו הזוגיות
ו) אני נשואה + 2 וסובלת מעודף משקל בעלי צופה בנשים אחרות בלית ברירה
ז) חלמתי שבעלי בוגד בי , דיברתי איתו וגיליתי שהוא באמת בגד בי
ח) אני נגעלת מבעלי , הכריחו אותי להתחתן אני לא אוהבת אותו
ט) אם את רוצה לקרוא תגובות נוספות בנושא בעל ואשה לחצי כאן:"בעלי..."

בקיצור לא חסר צרות, אם בעלך לא מוכן להחליף לילד או לשטוף את הבית זה לא תקין אבל זה הרע במיעוטו, תגידי תורה שבדור הזה יש לו בכלל חשק ללמוד תורה גברים אחרים כל היום רודפים אחרי נשים ופריצות, תברכי אותו אל תייאשי אותו, מצד שני אין שום הצדקה לחוצפה שלו ולחוסר העזרה בבית הוא חייב לעזור לך לכן תדברי עם הרב שלו ואני בטוח שהרב שלו ידבר איתו בצורה מכובדת ויסביר לו שזה חשוב !

שלח לחבר קריאה בניפרד

שמירת נגיעה - אני בת 20 ויש לי חבר שקשה לו לשמור


שאלה:

שלום הרב רביד ! אני בת 20 וחצי ויש לי חבר כבר חודש וחצי. כל השלוש שנים הללו לפני שהכרתי אותו שמרתי נגיעה. לחבר שלי מאד קשה עם זה, אני מתעקשת על כך שנשמור נגיעה למרות כל הקושי המלווה בכך וקשה לו, מה עלי לעשות?

תשובה:

אחותי היקרה, הקטע פה הוא לא השמירת נגיעה , אלא היכולת שלך ושל החבר שלך לעבוד על מידת האיפוק , מי שלא יודע להתאפק לפני החתונה איך יצליח להתאפק אחרי החתונה? אם תתירי לחבר שלך לעבור על ההלכה ולגעת בך לפני החתונה, את הורסת לעצמך, כי אחרי החתונה הוא יבין שמותר לעבור על ההלכה ויגע בנשים אחרות ואז למי תבכי? ה' יתברך הזהיר אותך לא לעשות את זה, את הרסת לעצמך !
את מוזמנת לקרוא טיפים נפלאים לשמירת נגיעה: לחצי כאן לקריאה: "שמירת נגיעה"

בכל מקרה, אני אנסח שאלה עם חומרה דומה ואני מקווה שתביני מה לעשות...

שלום הרב רביד ! אני בת 20 וחצי ויש לי חבר כבר חודש וחצי , כל השלוש שנים הללו לפני שהכרתי אותו לא אכלתי אוכל לא כשר , לחבר שלי מאוד קשה עם זה הוא ממש אוהב אוכל לא כשר , אני מתעקשת על כך שנאכל רק אוכל כשר למרות כל הקושי ,  מה עלי לעשות? האם כדאי לי להיכנע ללחצים ולאכול נשנושי חזרזירים?
אני מאוד מקווה שתביני את המשל המצחיק...

אין שום היתר לגבר לגעת באשה ואין שום היתר לאף נערה בישראל לאפשר לגבר לגעת בה , זה שהרבה בני נוער נכשלים בזה ונופלים , לא מתיר את הדבר , לכל עבירה יש תוצאה , הפנקס פתוח והיד רושמת וכל מעשינו בספר נכתבים , השאלה איזה ספר את רוצה שיהיה לך בסוף ימיך? מתח , קומדיה , הומור , דרמה , את רוצה שיכתבו עליך דברים טובים , מסירות נפש? השתדלות? אהבת ה'? אמונה? תפילה? צניעות? או שאת מעדיפה שיכתבו, עבירות של כרת ! תאוות ! זימה ! פריצות ! נגיעות אסורות !

המפתח בידיים שלך , אל תתני לחודש וחצי להרוס שלוש שנים של אמונה ובטחון, זו לא חכמה לשמור נגיעה כשאין ניסיון , כל החכמה היא לראות האם בשלוש שנים האלה שמרת נגיעה כי באמת האמנת בכח האיפוק והסבלנות , או שפשוט לא יצא לך, כי עכשיו הניסיון שאת עומדת בו מעיד על העובדה שבשלוש שנים האחרונות לא באמת עשית השתדלות , פשוט לא היה לך ניסיון זה הכל, קשה באימונים קל בקרב , אם בשלוש שנים האחרונות היית מתאמנת ושומרת על עצמך , אז בקרב (עם החבר) היית מנצחת , אבל אם קשה לך בקרב סימן שלא ממש היו אימונים לשם שמים, בהצלחה.

לקריאת תגובות דומות שלי בנושא שמירת נגיעה לחצי כאן: "שמירת נגיעה"

שלח לחבר קריאה בניפרד

חברה שלי אמרה לי שאני אגואיסטית כי אני לא עושה שירות לאומי


שאלה:

לרב רביד שלום, החלטתי בעז"ה לעלות למדרשה סוף שנה בלי שירות לאומי וניפגשתי היום עם חברה שממש בלבלה אותי. היא לא ממש דתיה והיא עשתה צבא וכשאמרתי לה שאני לא עושה שירות ולא עושה צבא היא אמרה לי שזה אגואיסטי הסברתי לה שבשירות לא מצאתי משהו שמתאים לי ואני רוצה להתחזק ולבנות את עצמי אבל היא עדיין לא הבינה רציתי לדעת איפה אני יכולה לברר דברים כאלו כדי שתהיינה לי תשובות יותר חזקות וברורות. תודה רבה

תשובה:
להבדיל אלף אלפי הבדלות מבנות שירות הלאומי הצנועות , מחילה מראש על הדוגמא הקיצונית והלא משקפת את כלל האוכלוסייה , שנועדה אך ורק להעביר מסר ועניין.
זה כמו שמישהי תגיד לי: "ביום שישי האחרון הלכתי לבית הכנסת וכל החברות שלי הלכו למועדון ריקודים והזמינו חשפן והשתכרו כי חברה טובה מהכיתה חגגה יומולדת
ביום ראשון חברות שלי לעגו לי וקראו לי אגואיסטית אחת למה לא באת למסיבה?
האם גם אז תייחסי חשיבות לטענות של עמי ארצות שרחוקים מתורה ומצוות ואין להם קשר לתורת ישראל ולחוקי התורה וההלכה? (עכשיו מי אגואיסט שדואג רק לעצמו ומתעלם מתורת אבותיו? מי אגואיסט שחי פה בזכות יהודים שמסרו נפש ונרצחו על קידוש ה' ולא היו מוכנים לחלל את השבת, לא היו מוכנים לוותר על ברית מילה ושבת)

אחותי היקרה, אינך צריכה לספק תשובות לאנשים , את צריכה לספק תשובה לעצמך, איך את רוצה להסביר לנערה שרחוקה מתורה ומצוות , שלא שומרת על צניעות ושבת קודש שאת חיה על פי ההלכה? אם היא לא שומרת נגיעה וצניעות, איך את רוצה שהיא תבין ותקבל את הטיעונים שלך?

זה כמו שמישהו ינסה להסביר לשיכור שאלכוהול מסוכן.
כל זמן שהאלכוהול זורם לו בדם, יהיה לו קשה מאוד להבין איך חושב אדם פיקח, כך יהיה קשה לך מאוד להסביר לנערה שהעולם הזה גרם לה להגיע לסוג של "שכרון חושים", קשה לה לראות את העולם במשקפיים של אדם בריא וירא שמים.

הטיעונים היחידים שאת צריכה להשתמש בהם הם:
א) לעשות צבא אסור על פי ההלכה. "איש דרכו לכבוש ואין דרכה של אשה לכבוש".
ב) לעשות שירות לאומי ממש לא מומלץ (רוב הרבנים אוסרים את הדברים מכל וכל)
ג) התרומה הגדולה ביותר שנערה יכולה לתרום למדינת היהודים , היא הצניעות שלה

יש נערות איכותיות שבאמת עושות שירות לאומי במקומות טובים על אלה אני מדבר ויתכן שבדיעבד יש להן על מי שיסמוכו , אבל לעשות כן לכתחילה? ועוד במקומות לא ראויים, בהם נמצאות בנות בערבובייה בחברת בנים בחוסר צניעות? את זה אסרו !

ואם תנסי להשוות אותך לנערה חילוניה (שגם בהן יש כאלה שעושות שירות)
במה שונה נערה שעשתה צבא או שירות לאומי ומסתובבת בלבוש לא צנוע מחילוניה?, במה שונה נערה שלא שומרת שבת ומזלזלת במסורת אבותיה, לא מתלבשת כהלכה, לא שומרת נגיעה ולא מתפללת מגויה בניו יורק? אם לא ילמדו אותה להתלבש ולשמור שבת וצניעות , היא תסתובב ברחוב בלבוש לא צנוע ובמקום לתרום למדינה היא רק תזיק למדינה ותכשיל גברים בלבוש שלה, במקום לעצור את הנגע שפשה ברחובותינו היא רק תגביר את חוסר הצניעות ואולי אפילו תגרום להרס בתים בישראל ולפעמים בנות נפלאות , איכותיות , שעושות שירות לאומי , נחשפות וחוברות לבנות חילוניות שבחרו לעשות שירות רק כדי להימנע משירות צבאי ומקלקלות את הבנות האכותיות בשפתן הזולה ובלבושן המינימלי , "על אלה אני בוכיה" , לכן חשוב מאוד להיוועץ תמיד בדעת תורה ולא להתפתות לעשות שירות בכל מקום ובכל מחיר. (לצערי הרב אין לנערה אפשרות בחירה והרבה פעמים המיקום של השירות שבו היא תשרת לא ממש תלוי בה ולכן ראוי להיזהר ולהעדיף מדרשייה)

נערה שהולכת למדרשה קונה את עולמה , הימצאותן של נערות איכותיות במסגרות שמורות, שחושפות אותן חזרה למסורת אבותינו, לצניעות, לשירים, להנהגה, לתרבות, לשיעורי תורה, לחכמה יהודית, לדרך ארץ, לבחורים יראי שמים, זו תרומה, זו תרומה למדינה שלימה, בזכות המדרשיות, בנות רבות זוכות להקים בתים מקודשים, בתים שמלאים בקדושה וטהרה, צניעות ויראת שמים, זו התרומה הגדולה ביותר שנערה יכולה לתרום למדינת היהודים, שלעולם לא תשתכח מסורת אבותינו.

חוץ מזה למה את מתייחסת בכובד ראש לדברים שאמרה לך חברה מחפפת? 
דמייני, איך נראית שבת אצל חברה שלך , זו שכל כך רוצה שתתרמי למדינה ואיך תיראה השבת שלך... אני בטוח שכמו שלא כדאי שתלמדי ממנה הנהגות אחרות, אל תקבלי ממנה עצות לא חכמות , אם היא קוראת לך אגואיסטית כי את לא עושה שירות
תחשבי איזה איגואיסט צריך להיות כדי לעזוב את מסורת אבותינו , מסורת של אלפי שנים , שיהודים מסרו נפש ומתו על קידוש ה' כדי לא לוותר עליה , עכשיו מי אגואיסט?

כניסת שבת
את מדליקה נרות שבת ברגש והניצוץ היהודי שלך פועם בך
היא מדליקה את חבר שלה או שהיא מדליקה טלוויזיה, ומי יודע מה פועם
ערב שבת
את לבושה כמו מלאך בלבן
ג'ינס קרוע מעטר את רגליה
התפילה
את מתפללת בהכנעה
היא מתפללת שהחבר לא יעזוב אותה
האוכל
את מברכת ומכירה טובה לה'
היא אוכלת בלי לברך
סיום אכילה
את מברכת ברכה"ז ומודה לה'
היא מנגבת את שאריות האוכל
 
וכמובן מודה לאמא על האוכל
וכמובן מודה לאמא על האוכל
אח"כ
את הולכת לשיעור תורה
חבר שלה מעביר לה שיעור תורה
בלילה
את אומרת ק"ש שעל המיטה
היא פשוט נרדמת
בבוקר
אבא מברך אותך כשהוא חוזר מבית התפילה
היא עדיין לא חזרה מהמועדון, אבא שלה לא יודע איפה היא בכלל
בצהרים
את קוראת תהילים שכתב דוד המלך ברוח הקודש וזוכה לאור
היא עדיין ישנה
בערב
את מוציאה את השבת בהבדלה
היא רק עכשיו התעוררה

שאלות ותשובות דומות בנושא:
א) שירות לאומי - עשיתי טעות מה עושים עכשיו? איך אני יוצאת מזה...
ב) אחותי נופלת בגלל השירות הלאומי ברמה הרוחנית שלה
ג) צבא או שירות לאומי , מה הרב אומר שעדיף שאעשה?
ד) מתלבטת בין דתי לאומי לחרדי , במה כדאי לבחור לדעתך?
ה) למה החרדים לא עובדים ולא מתגייסים לצבא? למה הם לא תורמים?
ו) למה לא לעשות שירות לאומי? מצידי תקרא לי פמיניסטית מה אכפת לי
ז) אני בשירות לאומי ואני מרגישה שאני פשוט צונחת ברמה הרוחנית שלי
ח) למה אסור לעשות שירות לאומי?
ט) שירות לאומי זה פשוט בזבוז זמן לדעתי , לתרום 8 שעות ביום? מה ההיגיון?
י) מאוד מפריע לי שאתם נגד שירות לאומי

האם כל הרבנים נגד השירות הלאומי? קטע קצר לשמיעה מפי רביד נגר - ש"ל.שלח לחבר קריאה בניפרד

גברים לא מפסיקים להסתכל עלי, אני צנועה אבל גם יפה מה לעשות?


שאלה:

הרב שלום, ברוך השם אני בתשובה כבר מעל שנתיים, הולכת בצניעות כהלכה (תמיד יש מה להשתפר אבל אני משתדלת כמה שיותר) , אבל הבעיה היא שגברים עדין מסתכלים, איך אני יכולה לא להכשיל אותם למרות שאני הולכת בצניעות? אני משתדלת לא להיות בולטת מידי, אבל עדיין חשוב לי להיות מטופחת ולהראות טוב, מה אפשר לעשות כדי לא להכשיל ועדיין לא ללבוש כל הזמן רחב או לא יפה, ואם אני עושה את המקסימום שלי בצניעות אני עדיין אשמה אם הם נכשלים? בחורה יפה , היא יפה גם עם חצאיות ושהיא צנועה (וחס ושלום שלא ישמע כהתנשאות ).

תשובה:
אחותי היקרה, את אומרת דברים סותרים, מצד אחד את אומרת שאת משתדלת לא להתבלט, מצד שני את אומרת שאת מטופחת ותמיד נראית טוב, אל לא לובשת רחב כי זה לא יפה, אז מה שמושך אותם, מעבר ליופי שלך, זה הגוף שלך כי הגוף שלך בולט דרך הלבוש שלך, אולם, היות ואני רואה שאת ממש רוצה לשמח את ה' ולעשות את רצונו, לכן אני דן אותך לכף זכות ובסך הכל מבקש להשתדל ללכת קצת יותר רחב, כדי לשמח את ה' ואני בטוח שה' יתברך יציל אותך מהכשלת הרבים, כי ידוע שכשאדם משתדל באמת ללכת בצניעות ולעשות רצון ה', דואגים שלא יבוא חטא על ידו, אבל אם בא חטא על ידו, אם אדם מרגיש שבכל זאת הוא מכשיל את הרבים, כנראה שיש בו פגם חמור שגורם לו להכשיל את הרבים, לאו דווקא בצניעות אבל לדעתי תחילה יש לבדוק היטב את הצניעות. תבדקי את עצמך היטב, אבל לא את תהיי השופטת, תגשי לרבנית ותשאלי אותה אם את לבושה צנוע או לא ! את לא מוסמכת להעיד על עצמך, כי את בד"כ עשויה להתיר לעצמך, כי את נוגעת בדבר ! צפי בקטע החדש שיעלה לאוויר, זה יתן לך כוחות עצומים, הקטע נקרא: "כמה אני שווה?" בהצלחה (הקטע יעלה בקרוב לאוויר)
שלח לחבר קריאה בניפרד

רגש לאהבה ראשונה - אני מתגעגעת לחבר הראשון שלי


שאלה:

הנני אשה נשואה באושר. בתקופה האחרונה אני מרגישה רגש לחברי הראשון (האהבה הראשונה) אנחנו בקשר טלפוני. אני רוצה לציין שלא ידעתי גבר אחר שבעלי הוא הראשון ואני אוהבת אותו מאוד. מה עליי לעשות כדי לשכוח את חברי הראשון ולהרחיק את רגשות הגעגוע והאהבה שמציפים אותי.....?????

תשובה:
אחותי היקרה, בראש ובראשונה ישר כח על הכנות, בנוגע למקרה המצער שהעלית, דעי לך שזה דבר נורמלי לחלוטין שזיכרונות מהעבר צפים לפתע פתאום, במיוחד אחרי הנישואין, שהזוגיות יציבה ושני בני הזוג מרגישים שהתא המשפחתי שלהם בנוי היטב. הבעייה היחידה היא "השגרה" חיי השגרה גורמים לזוגיות להיראות כדבר מובן מאליו, לגבר אין צורך "לכבוש" שהרי אשתו מוגדרת לו בראש כ-"יעד כבוש" , לאשה אין צורך "להרשים" את בעלה יותר מדי כי הוא בעלה, האשה מתגעגעת לחיזורים האינטנסיביים, להפתעות הקטנות, לפרחים, למילה טובה, לאובססיה, להתאהבות, בקיצור לכל הדברים האסורים מתקופת הנערות (ו\או החילונות במקרה שלך) לכן כשהבעל עסוק וטרוד בעבודתו, למרות שאשתו מאושרת (באופן ייחסי) אי אפשר להתעלם מהעובדה שהיא מתגעגעת לחיזורים ולתקופת הנערות, לתקופה של לפני...

אומרת הגמרא במסכת סנהדרין דף כב: "אין האשה כורתת ברית אלא למי שעשאה כלי" כלומר: כשגבר ואשה באים במגע קשה מאוד לאשה לשכוח את הגבר הראשון שלה כי עמו היא בעצם כרתה ברית (לכאורה) היום בדור שלנו הנושא ממש לא פשוט, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שאהבה ראשונה משפיעה מאוד על נפש האשה, לכן נשים שידעו גבר אחר עשויות להצטער מאוד אחרי החתונה ולהתייסר בניסיונות קשים לדכא את הרהורי העבירה שפוקדים אותן לעיתים קרובות, הדבר משפיע מאוד על חיי הנישואין ועשוי במקרים רבים להוביל לפרידה, גירושין או בגידות במחשבה שעשויות להוליד בני תמורה חלילה, במקרה שלך לא ידעת גבר אחר ולכן יש לך כח גדול יותר להתגבר על המחשבות האסורות ולהבין ששום הנאה רגעית לא שווה לאבד עבורה זוגיות מוצלחת.

לכל אחד מאתנו יש מחשבות על העבר, בעיקר לנשים שנזכרות תמיד בילדות ובנערות
איך החבר היה מוכן לעשות הכל בשבילי... לנסוע למרחקים,,, להזמין אותי למסעדות... לקנות לי מתנות,,, לכתוב לי שירים ולהפתיע... לנגן לי בגיטרה ואפילו לקנות לי בגדים לאן הכל נעלם??? בעלי כבר לא כותב לי שירים,,, לא יוצא איתי לחוף הים עם גיטרה, לא אומר לי באופן תדיר שהוא אוהב אותי... ולמרות שאני יודעת שהוא אוהב אותי משום מה עולות וצפות מחשבות על החבר הראשון, האהבה הראשונית, התמימה והמתוקה, אולם, דעי לך אחותי היקרה, למרות הלגיטימציה שאני לכאורה נותן כאן למחשבות שצפות ולאסוציאציות שעולות במוחך, המחשבות האלה מסוכנות מאוד ומן הראוי לדכא אותן מיד ולהדחיק אותן מהר ככל האפשר , אל תאפשרי לעצמך לזרום עם המחשבות הנ"ל כי הן עשויות להביא לידי חטא, על אחת כמה וכמה במקרה שיש לך את מספר הפלאפון של הבחור ואת בקשר איתו.

המעשה שאת עושה חמור מאין כמוהו , אני יכול להבין מה גרם לך להיזכר בעבר, אך בשום פנים ואופן איני יכול לתת שום לגיטימציה והיתר לטעות הנוראית שאת עושה !
יצירת קשר עם חברך הראשון היא טעות איומה והיא עשויה לפגוע לך באופן ישיר בזוגיות הנפלאה שלך.

זיכרי ! בגידה אינה רק במעשה , בגידה היא בראש ובראשונה במחשבה וכשם שמחשבה פוסלת את הקרבן , מחשבה עשויה לפסול גם את הקרבה בינך לבין בעלך, אל תהרסי את הזוגיות שלך בגלל כמה רגעים מרגשים מהעבר , אחת הסיבות שבגללן אני מזהיר את בני הנוער מאהבות מוקדמות ונגיעות אסורות היא בדיוק המקרה הזה !
כשנקלעים לאהבות אסורות טרם זמנן, התוצאות עשויות להיות הרסניות בעתיד, קשה מאוד להדחיק ולהעלים תמונות וזכרונות מהעבר ולכן מי שיכול לא לבוא לידי ניסיון וביזיון שלא יבוא !

תמיד כדי לדעת אם המעשים שאת עושה נכונים או לא נכונים, ראויים או לא ראויים, תחשבי איך היית מגיבה אם בן הזוג שלך היה מתנהג בדיוק כמו שאת מתנהגת ויוזם שיחת טלפון עם נערה שהוא היה מאוהב בה בנערות ואף היה עמה בקשר פיזי? האם היית רגועה? האם היית סולחת לו? האם היית מתירה לו רק לשוחח עמה בפלאפון ולעורר את תאוותו אליה? איך היית מרגישה לו היית מגלה שהם נפגשים בסתר???

יושב בסתר עליון  - רק ה' יתברך יודע מה מסתתר בתוך הלב שלנו , לכן עלינו להיות נאמנים לה' יתברך ולעשות כל שביכולתנו לא לשקר את עצמנו..

אז מה צריך לעשות???
א) בשום פנים ואופן לא ליצור קשר עם הבחור יותר ! זו בגידה לא פחות חמורה ממעשה
ב) למחוק את המספר של החבר לשעבר מהזיכרון באופן מידי (אם את יראת שמים)
ג) לזכור תמיד שהתחייבת לשמור אמונים לבעלך ויש דיין בשמים שרואה את מעשיך
ד) מה ששנוא עליך אל תעשה לחבריך - אל תעשי לבעלך מה שאת לא רוצה שיעשו לך
ה) לחשוב פעמיים לפני כל צעד שאת עושה בנדון, אל תשחקי באש ! האש שורפת...
שלח לחבר קריאה בניפרד

ביקורת ! אני מרגישה שזה עלול לפגוע בי


שאלה:

שלום וברכה לרב רביד! רציתי לשאול איך אפשר לעשות תיקון לתכונת הביקורתיות הקיימת מינקות? האם יש סיכוי לשנות תכונה מושרשת זאת למרות שחונכתי על פיה ולמרות שכבר עשיתי דרך ארוכה בעבודת הנפש ובמאמצים רבים לשנות עניין זה ולראות טוב? נראה שלמרות הדרך הארוכה העין הביקורתית עדיין מאד פעילה ויש כאלה שיאמרו שזה שייך לחודש שלי חודש אלול. איך מתקנים עניין זה ואיך מצליחים לראות טוב למרות החינוך הביקורתי שנתבע? האם יש תקווה להיות או יותר נכון לא להיות בכלל בקורתי כלפי עצמי וכלפי הסובבים אותי? אשמח לקבל עצה. אני חוששת שזה יפגע לי בזוגיות אני חוששת שזה פוגע בי מבחינה חברתית אני רוצה להיות חברותית ונעימה ולא מרתיעה ומאיימת

תשובה:
אחותי היקרה, ביקורתיות עשויה להיות תכונה טובה ונפלאה , ביקורת בונה עשויה לשפר ולייעל , אך ביקורת צינית פוגענית או מזלזלת עשויה לגרום לנזקים קשים ולפעמים אף בלתי הפיכים. לעיתים רחוקות אדם ביקורתי (יתר על המידה) הוא אדם הסובל מפחדים פנימיים או חוסר בטחון פנימי שבא לידי ביטוי בעודף בטחון חיצוני מדומה , הוא מרבה להעיר ולצחוק על אחרים כדי לטשטש את הפגמים המצויים בו , או שמא הוא מרבה להתבלט ולבקר אחרים כדי להתגבר על תחושת הבדידות וחוסר הבטחון האישי הפנימית שלו. (הדברים האמורים לעיל מתייחסים לאדם שמבקר אחרים מתוך נגיעות אישיות ולא נוגעים לאדם שמבקר אחרים מתוך אמת ורצון לשפר ולייעל)

לא נעים להיות בחברת אדם ביקורתי , לאף אדם לא נעים לקבל ביקורת לכן...
א) לא נעים לעבוד עם אדם ביקורתי או ציני
ב) לא נעים לחיות לצד אדם ביקורתי (יתר על המידה) או ציניקן
ג) לא נעים לגדול בבית שבו ההורים תמיד ביקורתיים (גם אם הכוונה שלהם טובה)
ד) לא נעים לעבור טיפול אצל גורם מטפל מקצועי שמרבה לבקר את הפציינט.

התכונות הנרכשות קשורות יותר לתחום הקוגנטיבי (קוגניציה) כגון: חשיבה ביקורתית
התכונות המולדות נתפסות כתכונות שקשורות לתחום הרגשי כגון: אינטלגנציה רגשית

כמעט כולנו ביקורתיים , הרבה יותר קל לנו להיות ביקורתיים כלפי הסובבים אותנו מאשר כלפי עצמנו. בחז"ל ביקורת שלילית או חיובית הנאמרת לפני רבים מוגדרת כלשון הרע , שכן גם ביקורת חיובית עשויה להיות בעייתית אם היא נאמרת בפני שונא.
כגון: אם רועי מספר לחיים דברים טובים על בנימין וחיים לא ממש מסמפט את בנימין, חיים עלול להכחיש את דבריו של רועי ולומר דברי גנאי על בנימין...
(בנימין שקרן.. בנימין גזלן,,, על מה אתה מדבר רק בשבוע שעבר הוא קילל אותי...)

יש אנשים שיודעים להעביר ביקורת בונה:
כאלה שרואים את התמונה השלימה ומסוגלים להבין את הצד השני ולהכיל אותו.

ויש אנשים שמעבירים ביקורת הרסנית:
כאלה שרואים רק חלק מהתמונה ולא מסוגלים לקבל או להבין את הצד השני.

טיפ אישי: מי שלא מסוגל לנסות להיכנס לנעלים של האדם שעמו הוא מדבר , מי שלא מסוגל להבין את ההיגיון של האדם העומד מולו , אם ינסה להעביר עליו ביקורת סביר מאוד להניח שהיא תהיה שלילית היות והוא שולל את התנהגותו של הצד השני , דבר שבד"כ יגרום לריחוק , במקרים כאלה הצד השני לא ישתף ואף יתבצר בעמדתו שלו.

אז מה עושים?
א) לומדים להחמיא יותר לזולת. ("וואי האוכל היה טעים". במקום: "חסר קצת מלח..")
ב) לומדים להחמיא לעצמנו יותר. (אני יכול , אני מסוגל , אין דבר העומד בפני הרצון)
ג) לומדים לפרגן יותר לצד השני. (בצורה צנועה ומכובדת ע"פ ההלכה כמובן)
ד) מרגילים את עצמנו בנתינה. (צדקה, הכנסת אורחים, עזרה לזולת, אכפתיות)
ה) משתדלים לחשוב חיובי ולהיות קצת יותר אופטימיים. (הכל לטובה, נתגבר על זה)
ו) מנסים לראות את חצי הכוס המלאה ולא רק את חצי הכוס הריקה. (לחפש יתרונות)

כבר אמרו חז"ל:
1) הלל אומר: אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו (אבות ב',ה')
2) כל הנגעים אדם רואה חוץ מנגעי עצמו (נגעים ב',ה') ר"מ אומר אף לא נגעי קרוביו.
3) מה ששנוא עליך אל תעשה לחבריך (שבת לא.)
4) הוכח תוכיח את עמיתך ולא תשא עליו חטא (ויקרא י',יז')

לסיכום: התורה מלמדת אותנו שביקורת זה דבר חשוב, אבל לא כל אחד ראוי ומוסמך לבקר אחרים , בד"כ אדם שלא יודע לבקר אחרים עשוי לגרום נזק הרבה יותר גדול מתועלת וראוי להיזהר בזה מאוד , כי גם אדם שמעוניין לגרום לצד השני להשתנות או להתקרב אליו , סופו שיהיה דחוי , מי שרוצה שיאהבו אותו , שילמד לקבל את הצד השני כפי שהוא ולא ינסה לשנות אותו יותר מדי, בנימה מפרגנת , אני מאחל לך שתזכי להצליח בכל מעשי ידיך ולמצוא חן בעיני כל רואיך כי אין לי ספק שאם הצלחת להבין תכונת הביקורתיות שרכשת פוגעת בך מבחינה רגשית ו\או חברתית את כבר במצב מעולה , אמרו חכמים, אדם שהבין שעליו לעשות תשובה עשה כבר חצי מהעבודה !
שלח לחבר קריאה בניפרד
שאלות ותשובות נוספות

דווח על בעיה