שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם Incorrect URL

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
חוֹבוֹת הַלְּבָבוֹת

הלכות בשמירת הלשון:
מאחורי הגב

מדרשות - מה הקטע לגור שם? אי אפשר לישון בבית?


שאלה:(31/08/2011)

רבנו, מה העיניין לגור במדרשייה? הרי לומדים שם רק בערב וכל היום עובדים לומדים דברים אחרים כמו מקצוע וכו'... מזה משנה עים אני יושנות שם או בבית?

תשובה:(הרב רביד נגר)

לא לכולם יש תנאים תורניים, לא כל נערה זכתה לבית שבו נשמעים דברי תורה, בית בלי טלוויזיה, בלי מחשבים ופייסבוק, לא כל נערה זוכה לדוגמא אישית מאמא ואבא, לדעתי הדבר החשוב ביותר בבנייה האישית של בני הנוער ובהפיכתם למודל לדור הבא, היא המודל לחיקוי שהם רואים בבית, אם אבא מחפף ואמא לא שומרת על צניעות, סביר מאוד להניח שכך יתנהגו הילדים שלהם, כל אחד מחקה את דפוסי ההתנהגות שהוא רואה בבית, לכן חשוב שתהיה לבנות דוגמא אישית טובה (גם לבנים כמובן)
 
אם ההורים לא יודעים את כל ההלכות, סביר מאוד להניח שהם גם לא מיישמים אותן, לא בוררים היטב את האוכל, לא מכשירים היטב את הירקות, לא יודעים אם מותר או אסור להכניס אוכל לפלטה בשבת, לא יודעים מה זה מאכל בן דורסאי, לא יודעים מה זה כזית, כביצה, כגרוגרת, ככותבת, לא יודעים מה זה, בטל בשישים, דאורייתא, דרבנן,  אבל אם זוכים לעלות למדרשייה, זוכים ללמוד להחכים ולתת דוגמא אישית יהודית נפלאה לדור הבא שמושתת על ערכים, הלכות, צניעות ותרבות אחרת לחלוטין

אבל אם את דתיה מבית ויש לך דוגמא אישית נפלאה, אף אחד לא מכריח אותך לעלות למדרשייה, את יכולה להסתפק במסגרת אקסטרנית של שיעורי תורה ולחזור לישון כל יום בבית, אבל לדעתי מדרשייה עשויה לתרום מאוד גם לנערות שגדלו בבית דתי המון! לא יודע איך להסביר לך, זה פתאום נותן לך חשק לברך, ללכת בצניעות, במקום לחיות על אוטומוט בבית בלי לקבל הסבר, בלי לשמוע סיפורי חסידים ובלי דוגמא אישית כל כך נפלאה כמו שהבנות מקבלות במדרשייה, יש במדרשיות רבנים כל כך חכמים ונבונים שפשוט חבל לפספס את הזכות, בשירות לאומי לא מקבלים רבע יהדות ממה שמקבלות הבנות במדרשיות, זה עולם אחר לחלוטין, מקימים בית אחר לחלוטין, על בסיס אחר עם קדושה שונה לחלוטין.

מה שבת מדרשה תקבל בשנה אחת , בת שירות לאומי לא תקבל גם ב-10 שנים בעבודה בשירות הלאומי , לא שאני מזלזל חלילה אני רק אומר שלדעתי האישית, אין דבר יפה יותר מלגדול בבית שמקפיד על כל ההלכות קלה כבחמורה מתוך אהבת התורה ולומדיה ולא מתוך שנאת חינם ושנאת החרדים, אין לי ספק ששנת מדרשה מסוגלת לגרום לכל בת מלך ששמעה בבית , בשכונה , ברחוב , בשירות לשון הרע על חרדים , לשנות את התפיסה שלה מקצה לקצה , סוף סוף נחשפים לחרדים אמיתיים , שתורמים למדינה לא פחות מחייל בגבול ! במסירות נפש , בהדרכה , הכוונה , עצה ובניית בתים נאמנים בישראל. בקיצור מומלץ בחום.

תגובות דומות בנושא:
א) האם כל הרבנים אוסרים לעשות שירות לאומי?
ב) החלטתי לעלות למדרשה נמאס לי להיות חפיפניקית , אני רוצה בן תורה אמיתי!
שלח לחבר
מדורג 3 מתוך 5, דרגו 10

דווח על בעיה