שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם Incorrect URL

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
מִבְחָן גּוֹרָלִי

הלכות בשמירת הלשון:
לשם איזו תועלת מותר לשמוע לשון הרע

יש לנו מלא אורחים חילונים - לעשות הפרדה או לא?


שאלה:(06/01/2012)

שלום כבוד הרב רביד, יש לי חברה כבר 6 שנים, בתקופה זו אני התחזקתי מאוד והיא קצת- שומרת שבת מתפללת ומברכת ומשתדלת ללכת בצניעות. החלטנו להתחתן בעוד חודשיים אבל יש בעיה גדולה- אני רוצה הפרדה (רק בריקודים מצידי) והיא וההורים שלי ושלה לא מוכנים לשמוע. אני לא יודע מה לעשות זה כבר יגיע למצב של או לבטל את החתונה או להגיע להסדר. ושני הדברים נראים לי כרגע ממש רחוקים אני אובד עצות פשוט מה אפשר לעשות? הסברתי לה את החשיבות של העניין כבר המון פעמים וזה לא עוזר.


תשובה:(הרב רביד נגר)

עם כל הכבוד להורים שלה ולמשפחה שלה , זה האירוע שלך ושל אשתך אחי , לכן מן הראוי שקודם כל תסביר לה את החשיבות של הנושא ותראה לה כמה זה חשוב לך , אם היא אוהבת אותך ומכבדת אותך ואת ה' יתברך בסופו של דבר היא תבין כמה זה חשוב , אין לי בעיה שתבוא איתה אלי ואל אשתי ואנחנו נעזור לכם ונסביר לשניכם את חשיבות ההפרדה בחתונה.

הכי חשוב זה שלא תפגע באשתך , תעשה כל מה שאתה יכול כדי להעביר לה את המסר בדרכי נועם ולא בצורה שתפגע בה ו\או תעליב אותה , הפרדה בחתונה זה באמת נושא שלא פשוט להתמודד איתו במיוחד לא כשבני המשפחה לא שומרים תורה ומצוות.

באופן כללי כמעט כל זוג שאני מכיר שהתמודד עם הבעיה הזאת , אם הבעל היה החלטי ודרש שתהיה הפרדה בחתונה , בד"כ האשה הסכימה איתו , כי אם יש אהבה יש הכל !! מצד שני ברגע שהבעל מתחיל לגמגם ולהסס , להיות לא החלטי וכיוצב' , האשה חוששת מאוד וקשה לה מאוד להחליט על הפרדה במיוחד כשבני המשפחה שלה ממש לוחצים.

בכל מקרה חשוב ששניכם תעברו הדרכה טובה (הדרכת חתנים וכלות) זה עשוי לעזור מאד בנוסף , חשוב שנזכור שבסך הכל מדובר בשלוש שעות מהחיים שלכם זה הכל , אם אנשים היו מבינים כמה חשוב לעשות הפרדה באולם הם לא היו מתלבטים בכלל.

א) יש מי שסובר שאין לברך שהשמחה במעונו כשיש ערבוביה של בנים ובנות שכן איזה שמחה יש לפני ה' יתברך כשבניו ובנותיו מעורבבים ונגרם כתוצאה מכך חילול ה' גדול?

ב) משקיעים באוכל כשר בעשרות אלפי שקלים , בשמלה כשרה באלפי שקלים , ברב מקדש ירא שמים, אבל את הדבר הכי חשוב שוכחים ! את ה' יתברך , מי שעושה חתונה מעורבת שיהיה בטוח שהשכינה הקדושה לא תבקר ביום חתונתו וביום שמחת לבו , חבל.

ג) גם אם מחליטים לעשות ריקודים בהפרדה ואוכל במעורב , מי מבטיח שלא יגיעו בנות חשופות , מי מבטיח שלא ייגרם חילול ה'? במיוחד אם הצד השני לא שומר תורה ומצוות     ולא שומר על גדרי ההלכה והצניעות.

לסיכום: יש ספרים רבים שנכתבו בנושא , אם אתם מתכוונים להקים בית דתי וכשר בישראל ראוי שתהיו החלטיים ותגידו להורים שלכם שהחלטתם שיש הפרדה באולם מטעמי כשרות ויראת שמים ומי שלא מוכן לכבד את הרצון שלנו כזוג טרי לא חייב להגיע ! גם אם כולם יאיימו לא להגיע , אני מבטיח לכם שכל מי שכיבדתם אותו יכבד אתכם פחות או יותר , בנוסף הורים לעולם נשארים הורים , אני לא מכיר אבא שלא יגיע לחתונה של הבן שלו (למעט אם חלילה מדובר באירוע של פריצות ובאב ירא שמים בתכלית וגם במקרה כזה סביר מאוד להניח שיהיה קשה מאוד לאב לסרב להגיע אז הוא יבוא לפחות לחופה) אני לא מכיר אמא שתהיה מוכנה לפספס את החתונה של הבת שלה.

בנוגע לאורחים ! אורח שלא יגיע לכבד אתכם ביום חתונתכם וביום שמחת לבכם , בעיה שלו , גם אתם לא חייבים להגיע לאירועים שלו ואינכם חייבים לכבדו , זה היום שלכם ! אם תחליטו להגיש אוכל כשר ויהיו אורחים שיחליטו שלא מתאים להם לאכול אוכל כשר אז הם לא באים , בגלל זה הייתם מגישים טרף? אם החלטתם שאתם רוצים לשים בחופה שיר חסידי ויהיה אורח שזה לא מתאים לו והוא מאיים שהוא לא יגיע אז תחליפו שיר??? נו... באמת תעשו לי טובה , אתם באמת מתכוונים לתת לאורחים שלא יודעים לכבד אתכם להכתיב לכם את האירוע? מי שאוהב אתכם יאהב אתכם גם אם תלכו עם סיר על הראש , מי שמשחק משחקי כבוד , אינכם זקוקים לו , אם הוא לא רוצה לכבד אתכם זכותו !

לכל שבת יש מוצאי שבת , מי שלא יכבד אתכם ישא בתוצאות של ה-"חרם" המתועב. אנחנו לא מוותרים על יהדותנו , בדיוק כמו שאנחנו לא מוותרים על כשרות המאכלים , רק זוג חלש יתן לאורחים שלו להחליט עבורו מה לעשות ! תהיו חזקים ויציבים ולא רק שהשכינה תבקר באירוע שלכם , תהיה לכם ברכה לכל החיים , כי יום החתונה זה היסוד , אם היום הזה מקודש כל החיים שלכם תזכו לברכה וקדושה בע"ה.

שאלות ותשובות דומות בנושא:
א) אם רוב האורחים חילונים לעשות הפרדה בכל מקרה או לוותר משום דרכי שלום?
ב) חתונה בהפרדה - מה עושים כשבעלי האולם לא ממליצים לעשות הפרדה?
ג) מה ההבדל בין הפרדה בחתונה להפרדה שעושים באוטובוסים????????
ד) מה עושים כשבן הזוג מעוניין בהפרדה ואני לא מעוניינת?
ה) חתונה וכיסוי ראש , מה עושים אם בת הזוג מתנגדת?
ו)  איך אני יכול להעביר לאהובת לבי שחשוב לי לעשות הפרדה מלאה?

שלח לחבר
מדורג 4 מתוך 5, דרגו 11

דווח על בעיה