שלח לחבר

בס"ד
רבנים.נט

ברוכים אתם בבואכם יג תמוז התשעט

חדשות האתר:


פינת הנשים

שלח שאלה לרבנים

הוסף שאלה


הלכות בשמירת העיניים:
''בִּיג דִיל''

הלכות בשמירת הלשון:
תשובה על סיפור לשון הרע שלא האמינו לו

הרפורמים נקראים יהודים? נראה לי שאני רפורמית


שאלה:(02/02/2012)

שלום הרב רביד, עליתי לארץ בגיל 3 לפני יותר מ-15 שנה, במשך השנים הללו חייתי בתור יהודיה, חגגתי חגים הלכתי לבית כנסת צמתי ביום כיפור והכל לפי ההלכה בתי הספר היו דתיים. הבעיה היחידה היא שאמא שלי "נוצריה" ואבי יהודי, האם זה אפשרי שאני אצהיר שאני שומרת מסורת? הבנתי שלפי היהדות הרפורמית אני נחשבת יהודיה אבל אני לא כל-כך מבינה בנושא ... תודה!

תשובה:(הרב רביד נגר)

אחותי היקרה, אם את רוצה להיות חלק מהעם היהודי באמת , עליך לעבור גיור כדת וכדין כפי שתקבע הרבנות הראשית  לישראל. כל גיור מטעם גורמים אחרים לא תופס במדינת ישראל. לכן אם חשוב לך להיות יהודיה טהורה אמיתית , תעברי גיור כדת וכדין
כל זמן שנולדת לאמא שאינה יהודיה אינך יהודיה , יהודי הוא מי שנולד לאם יהודיה.  

מה כולל תהליך הגיור כולל:
 מילה – כניסה לברית אברהם אבינו ולקהל ישראל (מיועד לגברים בלבד)
 טבילה – פעולה המשותפת לגברים ולנשים ומטרתה טהרה וקדושה
 קבלת מצוות – חובת קיום המצוות היהודיות (מיועד לשני המינים) – על פי התלמוד מדובר בהצהרה בלבד ואי-קיום המצוות אינו משפיע על תוקף הגיור.

נישואי תערובת אסורים מכל וכל ! ! !
הרפורמים - לא מחוייבים להלכה היהודית  - הם היחידים שמתירים נישואי תערובת
הקונסרבטיביים
- מכבדים את ההלכה אך ביצעו בה שינויים שתתאים למודרניזציה
האורתודוקסיים - הם היחידים ששומרים בצורה קפדנית על ההלכה היהודית

מה ההבדל בין יהודים לרפורמים?
אמשול לך משל יפה ששמעתי מהרב זמיר הכהן , נניח שכולנו נהגים על אותו כביש , כל היהודים נוסעים לכיוון אחד אך משתמשים בנתיבים שונים , הרפורמים נוסעים בנתיב ההפוך ככל הגויים ולכן חדירה לנתיב שלהם תגרור תאונה קשה עם הרוגים קשים. בדיוק באותה מידה ששופט לא ישנה את חוקי התנועה ויתיר לנסוע באדום וכיוצב' , כך שום אדם אינו רשאי לשנות את חוקי התורה , הסמכות ההלכתית של חכמי ישראל אינה מקובעת , חז"ל מתאימים את ההלכה להתקדמות הדור, אך אינם משנים את חוקי חז"ל, למשל: אם בתורה כתוב שאסור להדליק אש ובתורה שבע"פ למדנו שחשמל הוא תולדה של אש , אזי כל מוצרי החשמל אסורים בשימוש ע"פ חז"ל. שלא כמו הרפורמים שהתירו להשתמש בכל מכשירי החשמל מבלי לייחס שום חשיבות לתולדה של אש, במילים אחרות הרפורמים כפרו בתורה שבע"פ ואינם נקראים יהודים. (אינם מכלל ישראל)

יש הבדל עצום בין יהודי חילוני לבין רפורמי !
חילונים -הם יהודים כשרים שמתחתנים כדת משה וישראל ומשמרים את מסורת אבותם
תינוקות שנשבו - רוב החילונים המצויים כיום במדינת ישראל לא מקיימים תורה ומצוות רק משום שלצערנו הרב המסורת לא הועברה אליהם בצורה קפדנית מדוייקת ונכונה, לעומ"ז חילוני שמתחתן שלא כדת משה וישראל (באישור הרבנות) אינו שונה מרפורמי.

הרחבה \ רפורמים:
בניגוד לחילוני שמוגדר כיהודי , הרפורמי לא מוגדר כיהודי , משום שאין דבר כזה יהודי רפורמי , יש "רפורמי" אבל לא יהודי רפורמי, כי יהודי חייב לקבל את כל חוקי היהדות גם אם בחר לא לחיות על פיהם , בדיוק כמו שנוצרי מקבל את הנצרות וערבי מקבל את האסלם ומכבד את חוקי האסלם. יהודי שלא מקבל את חוקי היהדות או שאינו חי על פי היהדות , לא יכול להיקרא יהודי, משום שמרגע שוויתר על חוקי היהדות , הרי שוויתר על יהדותו , לכן הרפורמים בעצם עקרו את עצמם מעם ישראל ובחרו לחיות בארץ ו\או בגולה עם תורה חדשה בדומה לנוצרים שקבלו על עצמם (ברית חדשה) תורת הרפורמים היא תורה חדשה שהוכתבה על ידי אותה קבוצה מתירנית מודרנית שבעצם בחרה לשכתב מחדש תורה שתתאים למודרניזציה, הכוללת חוקים שסותרים לחלוטין את חוקי התורה כפי שנמסרה למשה מסיני ומתירה לגוי להתחתן עם יהודי.

חלק מהמתירנות הרפורמית:
אין צורך לשמור שבת , מותר לחלל את השבת
אין צורך לשמור על הברית והעיניים , הזנות מותרת
אין צורך לעשות ברית מילה מותר להיות ערל ככל הגויים
אין צורך לאכול אוכל כשר מותר לאכול חזיר ככל הגויים
אין צורך להתחתן כדת משה וישראל מותר להתחתן עם גויים וכיוצב'

רקע כללי חשוב:
שורשיה של התנועה נעוץ בגרמניה של תקופת ההשכלה, עד אמצע המאה ה-19 כל היהודים שמרו על ההלכה בקפדנות, הלכה שנקבעה ע"פ חז"ל והועברה במסורת מאב לבן החל ממשה רבנו. בחינת: "משה קבל תורה מסיני ומסרה ליהושוע ויהושוע לזקנים וזקנים לנביאים ונביאים מסרוה לאנשי כנסת הגדולה"

אנשי הכנסת הגדולה היוו בעצם את הסמכות העליונה כבר בימי בית המקדש השני.
עריכת התנ"ך הסתיימה בתקופת אנשי הכנסת הגדולה, עם היפסקות הנבואה.
לכן על דבר אמיתות תורתנו הקדושה לית מאן דפליג. (בקרב החוגים שלנו כמובן)

הרפורמים כופרים בתורה ולדעתם אין צורך לשמור על כשרות, שבת או ברית מילה, וגם אין צורך לשוב לציון (ירושלים) אותם שגרו בגרמניה ראו בברלין עיר בירתם והרפורמים שגרים בארה"ב טוענים שוושינגטון היא בירתם החדשה, כמו כן מותר לגוי להתחתן עם יהודי ואין צורך בגיור. הרב שמקדש את בני הזוג יכול להיות רב או כומר אין להתעקש.
הרבנים הרפורמים מתירים לנהוג בפריצות וזימה והם אף נותנים לגיטימציה למעשים חמורים שהתורה אסרה מכל וכל, רוב הרבנים הרפורמיים בכלל לא מחייבים לצום ביום כיפור, אינם מאמינים בתורה משמים וחלק נכבד מהם אפילו לא מאמין בא-לוהים.

הקונסרבטיביים
טענו שהרפורמים הרחיקו לכת , לכן הם החליטו לנסות לשמר מעט את עיקרי הדת, הם ניסו לשמור קצת יותר על השבת,  ברית מילה וכשרות לכן בחוג הקונסרבטיבי , בבתי הכנסת יושבים בנים ובנות במעורב , בשבת מותר להשתמש ברמקול כדי שהציבור ישמע טוב יותר את קריאת התורה (בניגוד להלכה) מותר להגיע לבית הכנסת עם הרכב, בחוג הקונסרבטיבי נשים עולות לתורה ,

האורתודוקסים - הם יהודים שמרניים, שמקפידים על ההלכה היהודית, לדעתם הרפורמים והקונסרבטיביים הם הגורמים הישירים להתבוללות האדירה שיש בגולה,
בישראל גם הדתיים-לאומיים וגם החרדים הם חלק מהיהדות האורתודוקסית, ורוב המסורתיים בישראל רואים את עצמם כבעלי זיקה ליהדות האורתודוקסית. גם חילוניים שמקיימים טקסים דתיים כגון: ברית מילה, הלוויה, תפילה בבית כנסת ביום הכיפורים ועלייה לתורה בבר המצווה עושים זאת לרוב בהתאם לכללי ההלכה האורתודוקסית. 

שלח לחבר
מדורג 4 מתוך 5, דרגו 16

דווח על בעיה